Projektowanie szaf sterowniczych w 3D.
Jak cyfrowy bliźniak upraszcza projektowanie i produkcję szaf sterowniczych
Cyfrowy bliźniak. Czy myślałeś o modelu 3D jak o praktycznym wsparciu podczas zabudowy szafy sterowniczej? Czy raczej jest to ciągle wizja przyszłości dla cyfrowej transformacji? Dzięki znormalizowanemu tworzeniu schematów jako podstawie, projekty szaf sterowniczych w 3D są również w zasięgu Twojej firmy! Przyjrzyj się z bliska hali produkcyjnej pod kątem możliwości programu EPLAN. Twoi koledzy z produkcji będą Ci wdzięczni tak samo, jak Twoi klienci!
Co możemy wspólnie osiągnąć?
Przekonaj się sam i wybierzmy się w tę podróż razem!
Dwa światy? Projektowanie elektryczne w biurze a tworzenie szaf sterowniczych na hali montażowej
Kiedy przygotowujesz dokumentację projektową nie zawsze masz wpływ na to, jak Twoi koledzy w warsztacie będą realizować Twoje projekty. Dwuwymiarowe schematy mogą być naturalnie wykorzystywane do wyposażania i okablowania szaf sterowniczych. Niemniej jednak ciągle brakuje niektórych niezbędnych informacji, tj. gdzie dokładnie należy umieścić komponenty i otwory na płycie montażowej, gdzie zamocować elementy obsługowe na drzwiach? Gdzie należy położyć koryta kablowe, szyny DIN i zaciski? Jeśli dokumentacja nie zawiera dokładnych specyfikacji, pytania od zespołu produkcyjnego i klientów są nieuniknione. Dodatkowo, niedobór wykwalifikowanych pracowników ma również negatywny wpływ na harmonogramy produkcji i dostaw. Czy można temu jakoś zaradzić w projektowaniu elektrycznym?
Schematy 2D a projekty 3D. Porównanie produkcji szaf sterowniczych
Zdecydowanie tak! Korzystając z danych pochodzących ze schematów utworzonych w programie EPLAN, możesz po pierwsze zestawić ważne informacje dotyczące zakupu materiałów. Po drugie, dane projektowe EPLAN stanowią idealną podstawę do stworzenia realistycznego cyfrowego bliźniaka planowanej szafy sterowniczej. Odpowiednie oprogramowanie 3D ułatwia inżynierom elektrykom projektowanie szaf sterowniczych, a technikom ich produkcję.
Tworzenie szaf sterowniczych za pomocą schematów 2D
- Pytania, gdzie dokładnie znajdują się komponenty w szafie sterowniczej? Czy wszystko pasuje?
- Brak informacji o tym, gdzie należy umieścić koryta kablowe lub otwory.
- Montaż i okablowanie mogą być wykonywane tylko przez doświadczonych pracowników
- Każda gotowa szafa sterownicza wygląda inaczej, mimo że jest produkowana seryjnie
⇒ Liczne pytania, przeróbki i brak personelu marnują zarówno czas, jak i cenne zasoby.
Tworzenie szaf sterowniczych za pomocą schematów 3D
- Wszystkie komponenty są już umieszczone na płycie montażowej i realistycznie przedstawione
- Cała struktura szafy sterowniczej jest wyraźnie opisana
- Zrozumiałe wizualizacje do koordynacji i zatwierdzania projektów
- Narzędzia wspomagające produkcję mogą pomóc nawet niedoświadczonym pracownikom w montażu i okablowaniu
⇒ Wirtualny prototyp do szybkiego tworzenia szaf sterowniczych i płynnych procesów zatwierdzania
Cztery zalety wirtualnego prototypowania przy produkcji szafy sterowniczej

Wirtualne prototypowanie może zapewnić firmom znaczące korzyści i lepszą współpracę między inżynierią, zabudową szaf i rozdzielnic i pozostałymi procesami niższego szczebla. Poniżej przedstawiamy cztery najważniejsze zalety korzystania z wirtualnych prototypów w procesach zabudowy szaf sterowniczych. Pobierz za darmo już teraz!
Wykorzystanie oprogramowania EPLAN dla tworzenia cyfrowego bliźniaka do budowy rozdzielnic
Po stworzeniu schematów pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. EPLAN zapewnia oprogramowanie do projektowania systemów sterowania i rozdzielnic w 3D. Program EPLAN jest również wykorzystywany na hali produkcyjnej w celu uproszczenia produkcji szaf sterowniczych w oparciu o cyfrowego bliźniaka.