Nowe trendy w projektowaniu instalacji hydraulicznych i pneumatycznych

Nieustanny rozwój technologii ma duży wpływ na wiele branż. Innowacyjne rozwiązania są stosowane także w przypadku instalacji hydraulicznych i pneumatycznych. Zaawansowane systemy pozwalają przede wszystkim zoptymalizować pracę, a także przyczyniają się do poprawy efektywności i bezpieczeństwa. Poznaj najnowsze trendy dominujące w obu tych branżach.

Jedną z najważniejszych idei nowoczesnych rozwiązań technologicznych jest ograniczenie ingerencji człowieka. Wiele procesów odbywa się wyłącznie przy wykorzystaniu innowacyjnych systemów i narzędzi, które są niezawodne i mogą pracować dłużej i wydajniej niż ludzie. 


Automatyzacja układów pneumatycznych i hydraulicznych 

Jednym  z najważniejszych trendów jest automatyzacja układów pneumatycznych oraz hydraulicznych. Przede wszystkim stosowanie nowoczesnych i inteligentnych systemów ma zmniejszyć koszty oraz poprawić efektywność. Jest to także rozwiązanie pozwalające na sprawniejsze sterowanie nimi oraz skuteczne wyeliminowanie błędów. Nowoczesne innowacje technologiczne są na tyle zaawansowane, że dzięki nim mogą powstawać wydajne, niezawodne oraz energooszczędne systemy pneumatyczne i hydrauliczne. 


Co na to wpływa? Przede wszystkim nowoczesne projektowanie tego typu układów zakłada stosowanie inteligentnych systemów sterowania oraz monitorowania parametrów pracy poszczególnych elementów. W tym celu stosuje się różnego rodzaju regulatory, czujniki oraz zaawansowane interfejsy komunikacyjne. Ściśle ze sobą współpracują, przekazując informacje, dlatego możliwa jest precyzyjna kontrola nad wszelkimi procesami zachodzącymi wewnątrz układów. Nowoczesne systemy można także zdalnie monitorować oraz przeprowadzać ich skuteczną diagnostykę, co umożliwia wyeliminowanie wszelkich błędów i nieprawidłowości już na wstępnym etapie ich pojawienia się. W ten sposób można je usunąć, zanim spowodują poważniejszą awarię, której usunięcie będzie kosztowne. 


Nowoczesne materiały w instalacjach hydraulicznych i pneumatycznych 

Kolejnym trendem, który jest powszechnie wykorzystywany w projektowaniu, to nowe materiały w konstrukcji instalacji hydraulicznych i pneumatycznych. Są one nie tylko wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale bardzo często również ekologiczne. Najczęściej wykorzystuje się nowoczesne materiały kompozytowe charakteryzujące się niską masą. Dzięki nim cały układ waży o wiele mniej w porównaniu z innymi tworzywami, a także jest odporny na korozję. Przekłada się to na zwiększenie jego żywotności. Nowoczesne hydrauliczne i pneumatyczne siłowniki wykonane z innowacyjnych tworzyw mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Są chętnie wybierane przede wszystkim do miejsc, w których są najbardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. 


Nowoczesne technologie w instalacjach a zrównoważony przemysł

Energooszczędna praca układów hydraulicznych i pneumatycznych wiąże się także ze zrównoważonym rozwojem przemysłu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, które poprawiają efektywność i obniżają straty energii oraz umożliwiają jej odzyskiwanie, obniża się poziom emisji szkodliwych substancji, a przede wszystkim CO2. Jest to bardzo ważne dla zwiększenia znaczenia zrównoważonych procesów produkcyjnych. Korzyścią dla firm, które podążają w tym kierunku, jest także budowanie wizerunku przedsiębiorstwa przyjaznego środowisku. Pozwala to nie tylko dotrzeć do nowego grona klientów, ale także zdobyć przewagę nad konkurencją. 

Optymalizacja systemów pneumatycznych i hydraulicznych 

Dla nowoczesnych przedsiębiorstw rozwijających się pod kątem automatyki przemysłowej bardzo ważna jest skuteczna optymalizacja przepływu w instalacjach hydraulicznych i pneumatycznych oraz innych parametrów tych systemów. Podczas ich projektowania wykorzystuje się zaawansowane metody optymalizacji pozwalające zwiększyć efektywność oraz wydajność. Najczęściej dotyczą one:

  • analizy wydajności poszczególnych elementów instalacji,
  • zastosowania rozwiązań zmniejszających zużycie energii,
  • wykorzystania inteligentnych systemów sterowania.

Analiza wydajności komponentów polega na dokładnym sprawdzeniu poszczególnych elementów wchodzących w skład instalacji. Zalicza się do nich m.in. siłowniki, zawory oraz układy regulacji ciśnienia. Zaawansowane metody weryfikacji pozwalają określić, które z nich są najbardziej energochłonne. W ten sposób możliwe jest skuteczne zoptymalizowanie procesu poprzez zastąpienie tych komponentów innymi elementami o zdecydowanie mniejszym zużyciu energii

Ten ostatni aspekt jest ważny także w odniesieniu do całego układu hydraulicznego bądź pneumatycznego. Mniejsze zużycie energii jest możliwe poprzez zastosowanie inteligentnych i zaawansowanych algorytmów sterowania oraz monitorowania wydajności. Jednocześnie poprawia się ogólna efektywność układu. Umiejętne wykorzystanie dostępnych rozwiązań technologicznych wpływa także na obniżenie kosztów eksploatacyjnych instalacji, co z kolei przekłada się na poprawę funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. 

Nie bez znaczenia jest także stosowanie inteligentnych systemów sterowania. Dzięki nim można w precyzyjny sposób kontrolować przepływ powietrza lub innego gazu (w układach pneumatycznych) oraz cieczy (w układach hydraulicznych). 


Bezpieczeństwo w instalacjach hydraulicznych i pneumatycznych 

Stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych ma wpływ nie tylko na podniesienie efektywności oraz wydajności i zmniejszenie zużycia energii przez instalacje hydrauliczne oraz pneumatyczne. Wpływa także na bezpieczeństwo ich stosowania. W celu jego zwiększenia niezbędne jest wykorzystanie wysokiej jakości komponentów wykonanych z trwałych materiałów, które są odporne na uszkodzenia oraz przeciążenia. 

Nowoczesna technologia filtracji w układach hydraulicznych zabezpiecza całą instalację przed przedostaniem się do jej wnętrza zanieczyszczeń oraz drobnych elementów, które mogłyby ją uszkodzić. Skutecznie chroni to przed poważnymi oraz kosztownymi awariami. 

 

Nowoczesne instalacje pneumatyczne i hydrauliczne a technologia — podsumowanie

Nieustanny rozwój technologii wpływa korzystnie na wiele gałęzi przemysłu, gdyż umożliwia ich optymalizację oraz poprawę wydajności i efektywności. Dotyczy to także projektowania układów pneumatycznych i hydraulicznych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom pracują one sprawniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Jest to m.in. efektem stosowania nowoczesnych materiałów o doskonałych parametrach, a także systemów sterowania i monitorowania pracy. Dużą popularnością cieszą się obecnie zintegrowane systemy hydrauliczno-pneumatyczne. Wykorzystują one rozwiązania z obu tych dziedzin, co zwiększa ich wszechstronność. 


Zaprojektuj nowoczesne i niezawodne instalacje pneumatyczne i hydrauliczne z EPLAN

Jeśli szukasz oprogramowania, które umożliwia wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań w instalacjach hydrauliki siłowej i pneumatyki, a także uwzględnia trendy w projektowaniu układów chłodzenia i smarowania, to Eplan Fluid jest właśnie dla Ciebie. Do jego najważniejszych zalet można zaliczyć:

  • dostęp do różnych funkcji kontroli układów,
  • intuicyjny i przejrzysty interfejs panelu sterowania,
  • zastosowanie symboli zgodnych z normami ISO 1219.

Jest to program, dzięki któremu nie tylko stworzysz projekty instalacji pneumatycznych czy hydraulicznych, ale także je odczytasz, co umożliwi Ci wprowadzenie ewentualnych poprawek czy zmian. Użytkownicy cenią sobie przede wszystkim łatwość obsługi oraz dostęp do wielu potrzebnych funkcji logicznych z rozbudowaną automatyką rysunkową. 

Eplan Fluid znacząco poprawi jakość Twojej pracy, a także podniesie efektywność opracowywanych projektów. Da Ci dostęp do ponad 1000 makr hydraulicznych, co przyspieszy tworzenie dokumentacji międzybranżowej. Ten program ma wszechstronne zastosowanie w wielu dziedzinach inżynierii.

Sprawdź naszą pełną ofertą i przekonaj się, że rozwiązania technologiczne oferowane przez Eplan są korzystne także dla Ciebie. Pozwól przenieść swój biznes na nowy poziom, korzystając z innowacyjnych programów.