Rittal, EPLAN, CIDEON and GEC at Hannover Messe 2023

Ponad produktami i rozwiązaniami. Jak transformacja przemysłu może zakończyć się sukcesem.

Rittal, EPLAN, CIDEON i GEC na targach w Hanowerze

Przemysł obecnie znajduje się pod ogromną presją zmian. Jak branża produkcyjna zmierza w kierunku inteligentnej produkcji? Jak można przejść od zarządzania kryzysowego do długoterminowej transformacji w zakresie oszczędzania energii, efektywności i zrównoważonego rozwoju? Jak przyspieszyć rozbudowę pilnie potrzebnej infrastruktury? Jak firmy radzą sobie z niedoborem wykwalifikowanych pracowników? Już za miesiąc Rittal, EPLAN, CIDEON i German Edge Cloud podejmą te tematy z odwiedzającymi targi Hannover Messe, pokazując, w jaki sposób można wykorzystać wiedzę fachową do stworzenia kompleksowych rozwiązań w odpowiednich ekosystemach.

Herborn/Monheim/Gräfelfing/Limburg, 14 marca 2023. „Cyfrowa transformacja fabryk, bezpieczne i ekonomiczne dostawy energii czy określanie i zmniejszanie śladu węglowego produktów w przemyśle to duże wyzwania, których nie da się rozwiązać samodzielnie, w oderwaniu od siebie”, mówi Markus Asch, CEO Rittal International & Rittal Software Systems, i dodaje: „Potrzebne są innowacje wykraczające poza produkty i rozwiązania. Musimy zrozumieć procesy zachodzące u naszych klientów, myśleć w ramach nowych ekosystemów i opracowywać kompleksowe rozwiązania. Jesteśmy przekonani, że można to osiągnąć tylko poprzez standaryzację. W tym roku targi w Hanowerze będą forum dialogu branżowego na ten temat”.

Cyfrowe bliźniaki dla inteligentnej produkcji i zarządzania energią

Jedno jest pewne, przedsiębiorstwa przemysłowe zmierzają w kierunku inteligentnej produkcji i wymagana jest od nich ekonomiczna produkcja z wysoce zautomatyzowanymi i wydajnymi procesami, które jednocześnie muszą być sterowane w sposób energooszczędny i za pomocą elastycznych rozwiązań, które można dostosować do indywidualnych potrzeb klientów, a to wszystko na tle niedoboru wykwalifikowanych pracowników. „W dzisiejszych czasach prawdziwa i autentyczna innowacja oznacza po prostu sprawienie, by klient odniósł ogólny sukces w swojej działalności”, mówi Asch, po czym podsumowuje: „Jeśli nie myślimy w kategoriach produktów i rozwiązań, ale raczej w kategoriach optymalizacji procesów, możemy to osiągnąć tylko dzięki inteligentnemu połączeniu zarówno sprzętu, jak i oprogramowania”.

Jako promotorzy inteligentnej produkcji firmy Rittal, EPLAN, CIDEON i German Edge Cloud zademonstrują na targach, jak w przyszłości możliwe będzie połączenie trzech ekosystemów projektowania i inżynierii automatyzacji, wytwarzania produktów i procesów produkcyjnych za pomocą cyfrowego bliźniaka. Dzięki temu inteligentne procesy produkcyjne staną się bardziej przejrzyste i wydajne. Dodatkowo, przejrzyste stają się również przepływy energii, które dzięki temu mogą być optymalizowane, co jest kluczowym czynnikiem sukcesu przedsiębiorstw przemysłowych,zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości. Warunkiem wstępnym jest całkowita przejrzystość wzdłuż łańcuchach wartości klientów, począwszy od budowy rozdzielnic i produkcji aparatury rozdzielczej, aż do operatora.

W jaki sposób? EPLAN i Rittal współpracują z firmami z branży sterowniczej, rozdzielczej i budowy maszyn i rozwijają cyfrowego bliźniaka projektowanych urządzeń i systemów oraz sprawiają, że dane te są bardziej użyteczne podczas pracy. Firma CIDEON poprawia ciągłość i zwiększa spójność danych wokół cyfrowego bliźniaka produktu dzięki swojemu doświadczeniu w zakresie CAD/CAM, PDM/PLM i konfiguracji produktu. Cyfrowy system produkcyjny ONCITE jest platformą dla cyfrowego bliźniaka produkcji i zarządzania produkcją opartego na IIoT.


Wgląd na żywo w działającą fakrykę z targów

Na wspólnym stoisku firm odwiedzający będą mogli zobaczyć, jak wszystko to wygląda w praktyce i w czasie rzeczywistym. W inteligentnej fabryce szaf sterowniczych Rittal w Haiger monitorowanie zużycia energii zostało już zintegrowane z cyfrowym systemem produkcji ONCITE DPS. Za pośrednictwem chmury jest zapewniony wgląd na żywo, bezpośrednio z targów, w rzeczywiste dane zużycia energii bieżącej produkcji. Można również zobaczyć przepływy energii w powiązanym centrum danych. Tam działa przedstawiony na targach pakiet RiZone OTM Suite do zarządzania techniką operacyjną centrów danych. Rittal korzysta tutaj z tego, co opracowuje i oferuje klientom jego siostrzana firma German Edge Cloud. Nowe oprogramowanie Rittal jest oparte na uniwersalnej architekturze mikrousług ONCITE DPS.

Większe tempo rozbudowy infrastruktury energetycznej

Jednak nie tylko produkcja stoi przed wyzwaniem odmiennego monitorowania i zarządzania energią w przyszłości. Cały sektor energetyczny znajduje się również pod ogromną presją zmian i redukcji kosztów. Ponadto, rozbudowa infrastruktury musi nabrać tempa, aby sprostać na miejscu wymaganiom przemysłu. Dla firm EPLAN i Rittal jest oczywiste, że decydującym czynnikiem jest industrializacja całego łańcucha procesowego łączącego zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt.

„Modularyzacja, standaryzacja i spójność danych to nasze główne zasady" wyjaśnia Markus Asch, i dodaje: „Doświadczenia firm Rittal i EPLAN z naszymi klientami z branży prefabrykacji aparatury sterowniczej i rozdzielczej oraz budowy maszyn pokazały, że istnieje znaczny potencjał w zakresie optymalizacji i uprzemysłowienia industrializacji procesów ciągle tkwią znaczne potencjały. Zintegrowane rozwiązania sprzętowe i programowe zwiększają tempo rozbudowy i zmian dostępnej infrastruktury, zaczynając od wytwarzania oraz magazynowania energii, poprzez rozbudowę sieci i łączenie sektorów,aż po parki ładowania pojazdów elektrycznych. Wzrost wydajności zmniejsza koszty, a dane bliźniaka cyfrowego nowo tworzonych rozwiązań otwierają dalsze możliwości wykorzystania ich w eksploatacji i serwisie”.


Nowe rozwiązania i aktualizacja Platformy EPLAN

Rozwiązania potrzebne są szybko, dlatego też EPLAN i Rittal zaprezentują na targach Hannover Messe zestaw nowych „rozwiązań bazowych”. Na podstawie wielu wcześniej zrealizowanych projektów, obie firmy wspólnie stworzyły „szablony najlepszych praktyk”, na przykład w dziedzinie projektowania i realizacji parków ładowania dla e-mobilności. Przyśpiesza to każdy projekt poprzez standardy czy gotowe moduły zapewniające spójność danych. Dodatkowym ułatwieniem dla projektantów jest nowa Platforma EPLAN 2024, która jeszcze skuteczniej upraszcza projektowanie i inżynierię. A dla infrastruktury zagrożonej wybuchem, np. LNG lub wodoru, Rittal prezentuje nowe obudowy AX z tworzywa sztucznego z atestem EX.

© Rittal GmbH & Co. KG