EPLAN Electric P8 - przejęcie danych z EPLAN 5

EPLAN Electric P8 - przejęcie danych z EPLAN 5

Aplikacja EPLAN Electric P8, która zastąpiła na rynku polskim wcześniej istniejące programy, m.in. EPLAN 5, nie pozostawia Użytkowników i ich wcześniej wykonanej pracy bez żadnego wsparcia.

Aplikacja EPLAN Electric P8, która zastąpiła na rynku polskim wcześniej istniejące programy, m.in. EPLAN 5, nie pozostawia Użytkowników i ich wcześniej wykonanej pracy bez żadnego wsparcia. Pracując w programie EPLAN Electric P8 Użytkownik może migrować wcześniej wykonane dane zasadnicze (np. bazę artykułów) oraz projekty do najnowszej wersji oprogramowania EPLAN. Dzięki tej funkcjonalności posiadane projekty mogą stać się podstawą do rozpoczęcia dalszej pracy w nowym środowisku bez konieczności żmudnego ręcznego przenoszenia danych do nowego środowiska. Czego dotyczy migracja danych? Migracji danych podlegają takie elementy jak:
- dane artykułu
- dane stycznika
- dane kabli
- dane wtyczki
- makra
- formularze
- arkusze normowe (zakres plotowania)
- symbole
- bazy danych obcych języków Wyżej wymienione dane przedstawiają bardzo często dużą wartość, ponieważ ich pozyskanie zabiera często dużo czasu. Dzięki procesowi migracji danych z EPLAN 5 każdy użytkownik może zaoszczędzić ten czas i kontynuować pracę wykorzystując efekty swoich wcześniejszych działań. Jak działa migracja danych? Moduł migracji danych z EPLAN 5 znajduje się w menu programu:  Programy narzędziowe à Przejęcie danych à EPLAN 5 / fluidPlan.   Rekomendowana kolejność przejmowania danych z EPLAN 5 jest odzwierciedlona w kolejności pozycji w menu programu. Jeżeli chcemy przenosić projekty i wszystkie dane zasadnicze z nimi związane najlepiej rozpocząć konwersję od bibliotek symboli a zakończyć na danych artykułów, słowniku i makrach. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu bibliotek symboli, formularzy i arkuszy normowych EPLAN będzie korzystał z tych danych przy konwertowaniu projektów nie wykonując za każdym razem dodatkowych operacji konwersji. Migracja bibliotek symboli Migracja bibliotek symboli wymaga posiadania przynajmniej jednej lokalizacji danych zasadniczych, skąd wskazujemy bibliotekę i określamy parametry przejęcia:
- rodzaj biblioteki
- biblioteka źródłowa – wg której wykonywane jest mapowanie symboli podczas konwersji
- cel (lokalizacja biblioteki po konwersji)
- komplet znaków (konieczny do poprawnej konwersji tekstów opisowych dla symboli) Raz przekonwertowana biblioteka może być wykorzystywana w procesie konwersji całych projektów, dzięki czemu ograniczamy nakład pracy i czas potrzebny na ich migrację. Migracja arkuszy normowych Przeniesienie arkuszy normowych wymaga kilku ustawień, które pozwolą programowi poprawnie zidentyfikować jego parametry. Jest to spowodowane tym, że w EPLAN 5 sam plik arkusza normowego nie zawierał wszystkich niezbędnych parametrów. Część z nich była ustawiana na poziomie właściwości projektu i dlatego taki źródłowy projekt musimy wskazać jako niezbędną część procesu migracji.   Migracja formularzy Konwertując formularze do wersji EPLAN Electric P8 wybieramy jeden z istniejących plików formularzy EPLAN 5. Nie musimy ręcznie definiować jakiego typu jest to formularz. EPLAN przejmie jego typ i parametry automatycznie. Naszym zadaniem jest tylko określenie wersji językowej by zapewnić poprawną konwersję tekstów stałych formularza. Ustawienia prezentacji mostków dotyczą tylko i wyłącznie formularzy Planu zacisków.   Migracja artykułów Migracja artykułów jest procesem, w którym możemy przenieść wraz z podstawowymi danymi artykułów także plik definicji styczników, plik typów kabli lub plik typów wtyczek. EPLAN 5 był środowiskiem, gdzie te dane przechowywane były w różnych plikach i podczas migracji można je połączyć w jednej bazie artykułów EPLAN Electric P8. Migracja każdego z czterech elementów jest krokiem opcjonalnym i w zależności od celu jaki chce uzyskać użytkownik można je wybierać dowolnie. Możliwe jest zatem przeniesienie tylko danych opisowych artykułów jak również dołączenie do istniejącej bazy szablonów funkcyjnych styczników z pliku definicji stycznika. Wybór odpowiedniego źródła danych z EPLAN 5 aktywuje właściwą zakładkę w kolejnym kroku w procesie migracji, gdzie możemy następnie wskazać odpowiedni plik, który chcemy przenieść (np.: dane artykułów czy plik definicji styczników).   Migracja słownika Przejęcie bazy tłumaczeń z EPLAN 5 pozwala na uzupełnienie istniejącego w
EPLAN Electric P8 słownika dzięki czemu rozszerzymy istniejącą bazę tłumaczeń bez dodatkowego dużego nakładu pracy. Przejęcie słownika wymaga przygotowania pliku w odpowiednim formacie. Migrować możemy tylko pliki mające format CSV (ASCII) lub format EPLAN. Dzięki ich budowie pliki te mogą być w łatwy sposób przejęte i zaimportowane do istniejącej bazy tłumaczeń. EPLAN łączy bazy tłumaczeń w sposób inteligentny. Importując nowe dane sprawdza czy rekordy się nie dublują. Gdy znajdzie taką sytuację pojawia się zapytanie co zrobić z danym rekordem. Wówczas użytkownik sam decyduje czy zachować stary wpis czy zastąpić go nową wartością.   Migracja makr Migracja plików makr, podobnie jak migracja bazy artykułów wymaga dość szczegółowej konfiguracji. Od  wskazania pliku/plików makr, poprzez określenie projektu, z którego będą wybierane symbole użyte w makrach, aż po wskazanie lokalizacji dla przekonwertowanych makr czy projektu makr, który powstaje automatycznie podczas całego procesu. Oryginalne pliki makr zawierają zazwyczaj nie tylko symbole, ale też teksty. Dla obu grup elementów w oknie Asystenta przejęcia plików makr przewidziano dodatkowe ustawienia. Użytkownik może tam określić język tekstów zapisanych w makrach (niezbędne do poprawnej konwersji) oraz sprawdzić czy wszystkie konieczne biblioteki symboli zostały już przekonwertowane, a w razie konieczności dokonać takiej konwersji.   Migracja projektów – podsumowanie naszej pracy Migracja całych projektów jest procesem najbardziej złożonym i czasochłonnym. EPLAN dokonuje tutaj konwersji wszystkich ustawień projektu, całych stron schematu i jeśli to konieczne konwertowane są także gotowe zestawienia zawarte w projekcie EPLAN 5. Krok 1 Konwertując cały projekt możemy dodatkowo np.: synchronizować dane artykułów z bieżącą bazą czy dokonać automatycznej konwersji normy schematu z IEC na NFPA.

Krok 2 Krok następny do wybór odpowiednich ustawień dla konwersji tekstów. Wskazanie właściwej strony kodowej dla przejmowanych języków jest kluczowe dla poprawnego przejęcia znajdujących się w projekcie opisów.   Krok 3 Ostatni krok to sprawdzenie i ewentualna konwersja wykorzystywanych w projekcie oryginalnym bibliotek symboli. Jeżeli Stan dla biblioteki ustawiony jest na znaczek OK oznacza to, że już wcześniej ta biblioteka została przez nas przekonwertowana. Jeżeli Stan wskazuje na ostrzeżenie (!) możemy dokonać konwersji wybierając przycisk Przekształć.   Cały proces kończymy przyciskiem Utwórz i w rezultacie otrzymujemy projekt w wersji EPLAN Electric P8 minimalnym nakładem sił i środków, oszczędzając czas, który poświęcilibyśmy na ręczne przerysowanie projektów. Podsumowanie Migracja danych z EPLAN 5 to proces, który jest w stanie ułatwić i przyspieszyć przejście do nowego środowiska pracy. Użytkownik wykorzystując proste w obsłudze narzędzia jest w stanie przenieść do nowego środowiska wszystkie części składowe projektów jak również wykonane przez siebie kompletne projekty. Takie ułatwienie w procesie przejścia do nowego środowiska to duży atut, dzięki któremu użytkownik podstawowej wersji czy duże biuro projektowe może z odwagą rozpocząć projektowanie w nowej wersji programu mając pewność, że nadal będzie mogła korzystać ze wszystkich swoich dotychczasowych osiągnięć. Potrzebujesz więcej informacji na temat przejęcia danych z EPLAN 5? Napisz do nas eplan_oferty@abmicro.pl, a chętnie odpowiemy na pytania.