Wirtualna symulacja i testowanie układów elektrycznych z wykorzystaniem oprogramowania EPLAN

Firma EPLAN jest wysoko cenionym dostawcą zaawansowanego oprogramowania inżynierskiego, które służy do projektowania różnego rodzaju układów, w tym elektrycznych, a także do tworzenia szczegółowej dokumentacji technicznej. Zaproponowane przez tę Platformę rozwiązania znalazły zwolenników w przedsiębiorstwach funkcjonujących na całym świecie. EPLAN to specjalista w dostarczaniu programów komputerowych przeznaczonych do projektowania schematów zarówno hydraulicznych, jak i elektrycznych.

 

Zaawansowane oprogramowanie inżynierskie EPLAN daje użytkownikowi możliwość sprawnej i przejrzystej pracy z zaawansowanymi projektami inżynierskimi na bardzo wysokim poziomie. Wykonywanie schematów w wirtualnym środowisku pozwala na bardzo szybkie wykrycie ewentualnych błędów i proste wprowadzanie niezbędnych poprawek.

Programy Platformy EPLAN są wyposażane w biblioteki, które oferują szereg komponentów, a także symboli przydatnych podczas tworzenia dużych projektów, wspomagając tym samym pracę każdego inżyniera. Dostępność do tych bibliotek eliminuje potrzebę odręcznego i zarazem niezwykle żmudnego i czasochłonnego rysowania poszczególnych fragmentów schematu, co pozwala znacząco zaoszczędzić czas w trakcie projektowania.


Możliwość korzystania z rozwiązań chmurowych jest dodatkową zaletą oprogramowań EPLAN. Rozwiązanie to umożliwia integrację zespołów przedsiębiorstwa oraz wspólną pracę nad jednym projektem w tym samym czasie. Wśród oferowanych przez EPLAN systemów CAD należy wyróżnić między innymi takie programy jak:

  • EPLAN Electric 8 – przystosowany do projektowania zaawansowanych schematów elektrycznych 2D i tworzenia dokumentacji projektowej,
  • EPLAN Fluid – przystosowany do projektowania zaawansowanych schematów hydraulicznych 2D i tworzenia dokumentacji projektowej.
     

Testowanie projektów przed wdrożeniem fizycznym

EPLAN Electric P8 jest aplikacją ECAD, z której korzystają czołowi liderzy z różnych branż współczesnego przemysłu. System integruje dane o dostępnych rozwiązaniach dostarczane przez producentów komponentów elektrotechnicznych, aparatury modułowej czy osprzętu elektroinstalacyjnego. W łatwy sposób automatyzuje też proces generowania szczegółowej dokumentacji technicznej. Program EPLAN Electric P8 obsługuje między innymi wszystkie najbardziej powszechne techniki projektowania wykorzystywane przez projektantów systemów sterowania, szaf sterowniczych i instalacji elektrycznych.

W połączeniu ze wszystkimi innymi modułami oprogramowania platforma EPLAN stanowi kompletne narzędzie do projektowania sterowania oraz elektrotechniki, a także umożliwia wykorzystanie zalet cyfrowego bliźniaka podczas wirtualnego testowania projektów przed wdrożeniem fizycznym, jak również planowania produkcji.

Jeszcze niedawno, aby wygenerować projekt wykonawczy oraz dokumentację techniczną, powstające w różnych narzędziach ECAD projekty transferowano do narzędzi EPLAN. Obecnie schematy elektryczne dla dosłownie każdej branży można sporządzić na jednej platformie. Poza tym wszelkie projekty, które są realizowane w EPLAN Electric P8 mogą być modyfikowane także w innych narzędziach ECAD. Znacząco ułatwia to pracę i przyspiesza cały proces projektowania i sporządzania dokumentacji technicznej.

Symulacje wirtualne w projektowaniu układów elektrycznych

Przemysł automatyzacji technologii budowlanych po pierwsze tworzy rozwiązania inteligentne, po drugie bezpieczne. Dzięki zaawansowanym systemom sterowania to, co kiedyś wymagało dziesiątek godzin żmudnej pracy, dziś można zrealizować zdalnie po otrzymaniu danego komunikatu. Do pracy przy projektowaniu bardzo zaawansowanej elektrotechnicznej infrastruktury najlepiej jest wykorzystywać zintegrowane środowisko z bazą danych dostawców branżowych, dostępną w EPLAN Electric P8.

Automatyzacja budowy maszyn i urządzeń dla różnych gałęzi przemysłu to złożone zadanie, które wymaga uwzględnienia bardzo konkretnych wymagań stawianych przed instalacjami elektrotechnicznymi przez daną branżę. Projekty dla różnych branż można zrealizować, korzystając z jednego narzędzia, czyli EPLAN Electric P8.

Zaawansowane techniki symulacyjne oraz analiza działania układów elektrycznych dają możliwość przeprowadzenia symulacji wirtualnych w projektowaniu układów elektrycznych. Przeprowadzona weryfikacja wydajności i bezpieczeństwa w symulacjach pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości oraz nanieść poprawki w bezpieczny i szybki sposób, jeszcze zanim projekt zostanie wcielony w życie. Stanowi to nie tylko oszczędność czasu, ale i ewentualnych kosztów.

 

Oszczędność czasu i zasobów dzięki wirtualnym symulacjom


Inżynieria elektryczna, czyli projektowanie, planowanie i testowanie rozwiązań w formie wirtualnej symulacji to bardzo duże ułatwienie, które pozwala zaoszczędzić ogromne nakłady czasu, a także zasobów. Wszelkiego rodzaju projekty zrealizowane w środowisku cyfrowym, które można udostępniać oraz przetwarzać na potrzeby różnych działów zajmujących się eksploatacją zaprojektowanych i wdrożonych rozwiązań to ogromne ułatwienie. Dzięki tym rozwiązaniom czas przygotowania dokumentacji technicznej jest skracany do minimum. W ten sposób eliminuje się również błędy charakterystyczne dla procesów, podczas których dane są wprowadzane manualnie.


Podsumowując, Platforma EPLAN przyspiesza i usprawnia planowanie różnego rodzaju projektów. Użytkownicy mogą szybciej uzyskać oczekiwane rezultaty, korzystając z wygodnego systemu zarządzania danymi urządzeń, przy jednoczesnym zwiększeniu jakości projektu. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza podczas pracy nad projektami międzynarodowymi. Zoptymalizowany edytor kabli, nowoczesny silnik graficzny 3D, a także centrum wprowadzania gwarantują użytkownikom maksymalną wydajność oraz przejrzystość inżynierii. Platforma EPLAN zawiera funkcje, które:

  • ułatwiają użytkowanie,
  • zapewniają użytkownikom oszczędność czasu,
  • minimalizują ryzyko powstawania błędów,
  • zwiększają wydajność,
  • zapewniają lepszy przegląd projektu,
  • gwarantują zgodność ze standardami.

 

Charakterystyczne dla różnych firm standardy urządzeń, jak na przykład specyfikacje wymiarów, wytyczne oraz różne normy obowiązujące na rynkach światowych, wymagają różnych sposobów przedstawiania ich na schematach. Dzięki systemowi zarządzania danymi urządzeń w oprogramowaniach platformy EPLAN, do każdego urządzenia można przypisać aż do dwudziestu różnych makr schematów (a nie jak było dawniej, zaledwie jedno).

Kolejną zaletą dla użytkowników jest również to, że oprogramowanie przypisuje odpowiednie makro w sposób automatyczny. Po wybraniu właściwej normy, makro można łatwo przenieść do schematu za pomocą funkcji „przenieś i upuść”. W znacznym stopniu upraszcza to obsługę urządzeń, ułatwia administrowanie danymi oraz gwarantuje lepszy przegląd projektu.

Makra, symbole oraz urządzenia mogą być wyświetlane w sposób bardziej skoncentrowany, w postaci tabeli w oknie dialogowym. Użytkownik może też intuicyjnie wyszukiwać urządzenia, nawet w zewnętrznych czy w połączonych dokumentach. Jeśli chcemy sprawdzić, które komponenty wymagają jakiego prądu, wystarczy kliknąć tabelę, a logiczne informacje będą bezpośrednio widoczne. Funkcja tagowania ułatwia nawigację, a logiczne ścieżki wyboru oraz lepsze struktury projektów przyspieszają wyszukiwanie czy ogólne planowanie projektu.