Korzyści z automatyzacji procesu projektowania przy użyciu oprogramowania EPLAN

Obecnie powstaje coraz więcej rozwiązań technologicznych, które mają za zadanie znacznie usprawnić proces projektowania. Mowa tu m.in. o produktach od EPLAN. To rozbudowane systemy pozwalające na łatwiejsze tworzenie projektów elektryki i wielu innych instalacji. Jakie są największe korzyści stosowania takich rozwiązań?


Automatyzacja w projektowaniu niesie za sobą wiele korzyści. Do najważniejszych z nich warto zaliczyć:

  • zwiększenie efektywności – automatyzacja pozwala na szybsze i efektywniejsze przetwarzanie danych oraz generowanie wyników. Dzięki niej można zrezygnować z czasochłonnych i monotonnych czynności, które obecnie są wykonywane przez komputer. Takie rozwiązanie pozwala projektantom skupić się na bardziej kreatywnych zadaniach;
  • skrócenie czasu projektowania – dzięki automatyzacji wiele etapów projektowania przebiega szybciej, co skutkuje skróceniem całkowitego czasu potrzebnego na wykonanie projektu;
  • poprawę dokładności – automatyzacja zmniejsza ryzyko ludzkich błędów, co przekłada się na większą dokładność i lepszą jakość projektów;
  • łatwiejszą współpracę – automatyzacja ułatwia współpracę między różnymi zespołami projektowymi. Dzięki stosowanym programom wszyscy uprawnieni pracownicy mają dostęp do jednego wspólnego systemu, a komunikacja i wymiana informacji staje się płynniejsza;
  • możliwość testowania różnych scenariuszy – programy do automatycznego projektowania pozwalają na łatwiejsze testowanie różnych możliwych sytuacji, co ułatwia analizę przed wyborem ostatecznego projektu;
  • optymalizację kosztów – dzięki automatyzacji można zaoszczędzić dużą sumę pieniędzy, zarówno poprzez skrócenie czasu pracy, jak i unikanie błędów i pomyłek.

Wiele programów do automatycznego projektowania może być łatwo zintegrowanych z innymi narzędziami i systemami, co ułatwia przepływ informacji między różnymi aplikacjami.


Zaawansowane narzędzia automatyzacji

Z roku na rok pojawia się coraz więcej zaawansowanych narzędzi do automatyzacji procesów projektowych. Wśród nich warto wyróżnić przede wszystkim produkty marki EPLAN. To systemy przeznaczone dla inżynierów z różnych branż. Do najważniejszych systemów tej firmy warto zaliczyć EPLAN Electric P8, EPLAN Pro Panel, EPLAN Smart Mounting czy specjalną platformę, która łączy w sobie wiele rozwiązań.


Automatyzacja procesów inżynierskich

Automatyzacja procesów inżynierskich odgrywa kluczową rolę we współczesnym przemyśle. Przyczynia się do zwiększenia wydajności i dokładności oraz zmniejszenia kosztów. Nowoczesne systemy od EPLAN wykorzystuje się w inżynierii mechanicznej, elektrycznej, przemysłowej, a także przy tworzeniu nowych programów czy w budownictwie.

Rozwiązania od firmy EPLAN pozwalają na znacznie łatwiejsze tworzenie projektów, także tych w trzech wymiarach. Dzięki nowoczesnym systemom możliwe jest szybsze wykonywanie obliczeń, a nawet automatyczne generowanie schematów na podstawie wgranych danych. Dostępne technologie samodzielnie generują raporty, oszczędzając czas i minimalizując ryzyko wystąpienia błędów ludzkich.

Systemy zarządzania danymi inżynierskimi umożliwiają automatyczne gromadzenie, zarządzanie i udostępnianie informacji projektowych w organizacji, zapewniając spójność informacji między różnymi zespołami. Dzięki takim rozwiązaniom wszyscy pracownicy mają dostęp do tych samych danych, co pozwala na wyeliminowanie nieporozumień i sprawniejsze działanie.

Oprogramowanie CAD a automatyzacja

Oprogramowanie CAD to technologia umożliwiająca inżynierom i projektantom tworzenie, edytowanie oraz analizowanie modeli 2D lub 3D i rysunków technicznych na komputerze. To rozwiązanie wykorzystywane od co najmniej kilkunastu lat. W ostatnim czasie pojawiają się jednak systemy, które pozwalają na poszerzenie funkcjonalności standardowego oprogramowania CAD.

CAD pozwala na szybkie projektowanie nawet najbardziej zaawansowanych konstrukcji inżynierskich. Jest wykorzystywany przez konstruktorów, technologów i automatyków. W programie tym powstają schematy instalacji elektrycznych i wszystkich innych systemów stosowanych w budynkach czy maszynach. CAD umożliwia tworzenie dokumentacji, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom – automatyczne wypełnienie parametrów zawartych w założeniach projektu. Użytkownik może też przygotowywać własne szablony, dostosowane do standardów obowiązujących w konkretnym przedsiębiorstwie.

W nowoczesnych systemach CAD oprogramowanie jest w stanie samodzielnie uzupełniać brakujące informacje na podstawie danych wskazanych przez użytkownika. Systemy te automatycznie generują możliwe schematy – w przypadku instalacji elektrycznej program jest w stanie podać aż kilkaset alternatywnych rozwiązań. Dzięki temu użytkownik nie musi samodzielnie rysować projektów, a jedynie wybrać jeden z nich, który sprawdzi się najlepiej w danym miejscu.

 

Systemy CAD od EPLAN

EPLAN oferuje dwie autorskie wersje systemów CAD, które pozwalają na tworzenie rozbudowanych projektów z zastosowaniem inteligentnych technologii. Wśród nich warto wyróżnić takie programy, jak:

  • EPLAN Electric 8 – system ten jest przystosowany do projektowania bardziej zaawansowanych schematów elektrycznych w wersji 2D i tworzenia dokumentacji projektowej,
  • EPLAN Fluid – to program przeznaczony do projektowania schematów hydraulicznych 2D i tworzenia dokumentacji projektowej.

Systemy te są kompatybilne z chmurami, dzięki czemu użytkownik zyskuje dostęp do zgromadzonych danych z dowolnego miejsca na świecie. Takie rozwiązanie pozwala również na lepszą integrację poszczególnych zespołów działających w firmie, które pracują nad jednym projektem.

 

Efektywność dzięki automatyzacji

Automatyzacja projektów wpływa w dużej mierze na efektywność wielu działań podejmowanych w przedsiębiorstwie. Przyspiesza różne etapy projektowe, umożliwiając zredukowanie czasu potrzebnego do wykonania zadania. Dzięki nowoczesnym systemom możliwe jest też zmniejszenie liczby osób, które wcześniej realizowały poszczególne czynności ręcznie. 

Automatyzacja zapewnia też bardzo dużą powtarzalność działań i eliminuje ryzyko błędów ludzkich. Automatyczne procesy zapewniają większą precyzję w tworzeniu modeli, dokumentacji czy analizie wyników. Brak niespodziewanych błędów przekłada się bezpośrednio na czas potrzebny do zrealizowania projektu, jak i koszty ponoszone przez firmę.

Dzięki automatyzacji projektanci mają łatwiejszy dostęp do informacji potrzebnych do realizacji projektu. Systemy zarządzania danymi inżynierskimi automatycznie gromadzą, organizują i udostępniają najważniejsze wiadomości, co ułatwia pracę zespołów projektowych. Takie rozwiązania są cenione zwłaszcza w przypadku bardzo dużych projektów, które wymagają zarządzania wieloma informacjami.


Automatyzacja projektów – nowe możliwości

Automatyzacja daje wiele nowych możliwości w procesie projektowym. Dzięki niej projektanci i inżynierowie zyskali dostęp do takich opcji, jak:

  • skomplikowane obliczenia i analizy wykonywane automatycznie – automatyzacja pozwala na przeprowadzanie skomplikowanych obliczeń i analiz w krótszym czasie i z większą dokładnością;
  • personalizacja projektów – dzięki automatyzacji można tworzyć projekty optymalizowane pod kątem indywidualnych potrzeb klientów;
  • przetwarzanie Big Data – automatyzacja umożliwia analizę ogromnych ilości danych, co pozwala na lepsze zrozumienie trendów i wzorców oraz wykorzystanie tych informacji do podejmowania trafniejszych decyzji projektowych;
  • śledzenie postępów projektu – nowoczesne systemy pozwalają na automatyczne śledzenie postępów projektu, co ułatwia zarządzanie kolejnymi działaniami oraz umożliwia szybką reakcję na zmieniającą się sytuację;
  • realizacja projektów w skali globalnej – automatyzacja umożliwia prowadzenie projektów na dużą skalę, dzięki czemu można osiągnąć większe cele biznesowe. Inteligentne systemy ułatwiają tworzenie dokumentacji zgodnie ze standardami przyjętymi w konkretnych państwach.


Nowoczesne rozwiązania w zakresie automatyzacji coraz częściej korzystają ze sztucznej inteligencji, co pozwala na jeszcze bardziej zaawansowane i inteligentne podejście do projektowania oraz zarządzania projektami. Dzięki takim technologiom programy mogą uzupełniać brakujące dane na podstawie tych podanych przez użytkownika, ograniczając jego pracę do minimum.