Jak efektywnie wykorzystać oprogramowanie EPLAN do projektowania układów elektrycznych?

Projektowanie układów elektrycznych to skomplikowane zadanie, które wymaga wykonywania wielu obliczeń i testów. Na szczęście istnieją liczne sposoby, dzięki którym proces ten staje się łatwiejszy. Jak można wykorzystać oprogramowanie EPLAN podczas projektowania układów elektrycznych?


EPLAN oferuje szereg nowoczesnych systemów, które ułatwiają projektowanie i zarządzanie procesami w wielu branżach. Wśród nich warto wyróżnić przede wszystkim produkt EPLAN Electric P8. To szybki system inżynieryjny, pozwalający na wydajne planowanie i projektowanie elektrotechniki dla maszyn oraz instalacji. 


Metody zastosowane w oprogramowaniu

Narzędzia do projektowania układów od EPLAN wykorzystują różne metody, które pozwalają na tworzenie systemów zgodnie z potrzebami danego użytkownika. EPLAN Electric P8 bazuje zarówno na ręcznym przygotowywaniu schematów, jak i projektowanie oparte na elementach standardowych oraz szablonach. Użytkownik może wprowadzić do schematu dane, które stanowią podstawę do automatycznego uzupełnienia dokumentacji dotyczącej instalacji w maszynach. System ten pozwala więc nie tylko na ręczne rysowanie planów, lecz także inteligentne tworzenie schematów na podstawie dostarczonych instalacji.

System może działać zgodnie z różnymi podejściami do projektowania. To takie opcje, jak:

  • podejście graficzne,
  • podejście logiczne,
  • podejście zorientowane na urządzenie.


Różne warianty schematów elektrycznych

Korzystając z systemów od EPLAN, użytkownik może zapisać do 26 wariantów obwodu lub systemu dla każdej reprezentacji (12 typów). Daje to aż 312 możliwych wariantów generowanych automatycznie. Z rozwiązań stworzonych przez system wystarczy wybrać opcję, która sprawdzi się najlepiej w konkretnym zastosowaniu. Co więcej, technologia ta pozwala również na łatwiejsze przemieszczanie elementów we własnych projektach, zmieniając je w zależności od aktualnych potrzeb. W ten sposób powstaje dokumentacja, która stanowi podstawę do standaryzacji procesów.


Łatwe zarządzanie schematami elektrycznymi 

EPLAN Electric P8 pozwala na wygodne projektowanie systemów elektrycznych. Użytkownik może łatwo łączyć ze sobą poszczególne symbole w zaledwie kilka chwil. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza projektowanie i podnosi jakość gotowego schematu. Wystarczy przesunąć obiekty, zamiast rysować je od podstaw.

Narzędzia do projektowania układów elektrycznych od EPLAN są kompatybilne z Excelem, co pozwala na edytowanie danych w dwóch miejscach jednocześnie. Co więcej, użytkownik może korzystać też z opcji „Wyszukaj i zamień”. Takie rozwiązania pozwalają na szybsze projektowanie i uzyskanie schematów oraz diagramów o wyższej jakości.


Projekty elektryczne w różnych standardach międzynarodowych

Systemy do projektowania schematów elektrycznych od EPLAN działają zgodnie z różnymi standardami międzynarodowymi. To przede wszystkim IEC, NFPA, GOST i GB. Takie rozwiązanie pozwala na tworzenie dokumentacji, która będzie wykorzystywana nie tylko w Polsce, lecz także każdym innym zakątku świata. Systemy wyposażono w funkcję Unicode, pozwalającą na generowanie schematów połączeń i diagramów w różnych językach. Wszystko opiera się na niestandardowych bazach tłumaczeń, wśród których warto wyróżnić chińską i rosyjską.


Samouczki EPLAN

Aby skuteczniej stosować oprogramowanie dla inżynierów i elektryków, warto zapoznać się z samouczkami od EPLAN. Firma dokładnie wyjaśnia sposób działania poszczególnych funkcji, dzięki czemu można wykorzystać ich potencjał. Co więcej, EPLAN organizuje również szkolenia, które poszerzają wiedzę na temat działania automatycznych systemów do projektowania instalacji i zarządzania procesami inżynieryjnymi.

 

Projekty elektryczne krok po kroku

Projekty elektryczne muszą być tworzone zgodnie z określoną kolejnością:

  1. Zrozumienie, jakie są wymagania projektu elektrycznego – czy jest to instalacja w budynku mieszkalnym, komercyjnym, czy przemysłowym. Następnie konieczne jest określenie wszystkich urządzeń, które będą zasilane, i ich obciążeń.
  2. Zapoznanie się z lokalnymi przepisami i normami dotyczącymi instalacji elektrycznych. Niezbędne jest też upewnienie się, że projekt będzie zgodny z obowiązującymi wymogami bezpieczeństwa.
  3. Sporządzenie ogólnego schematu instalacji elektrycznej oraz określenie miejsca umiejscowienia głównych urządzeń, takich jak tablica rozdzielcza czy zabezpieczenia.
  4. Obliczenie obciążenia dla poszczególnych obwodów, a także uwzględnienie napięć czy mocy.
  5. Wybór odpowiedniego przewodu i zabezpieczeń dla różnych obwodów.
  6. Sporządzenie schematu układu rozdzielni i połączeń elektrycznych.
  7. Zaprojektowanie układu oświetleniowego i określenie rodzaju oraz liczby lamp, gniazd, przełączników i innych drobnych elementów.
  8. Zaprojektowanie odpowiednich zabezpieczeń, takich jak wyłączniki różnicowoprądowe (RCD) oraz wyłączniki nadprądowe.
  9. Przegląd i weryfikacja przygotowanego projektu, upewnienie się, że wszystkie aspekty założone na początku zostały uwzględnione w dokumentacji.
     

Inteligentne systemy od EPLAN znacznie usprawniają proces projektowy, pozwalając na automatyczne tworzenie schematów zgodnie z dobrymi praktykami. Takie rozwiązania bazują na wgranych danych, dzięki czemu specjalista nie musi samodzielnie wykonywać obliczeń i rysować poszczególnych elementów instalacji. Systemy te znacznie usprawniają i ułatwiają prowadzone prace.


Układy elektryczne –  praktyczne podejście

Podczas projektowania układów elektrycznych niezwykle istotne jest praktyczne podejście. Specjalista powinien przewidywać zachowania użytkownika instalacji i potencjalne zagrożenia. System musi zostać zaprojekowany tak, by pozwalał na wykonywanie otworów w ścianach, a w razie awarii innych instalacji nie uległ zniszczeniu. W tym celu przydają się inteligentne systemy dla inżynierów.


Platforma EPLAN

EPLAN oferuje również dostęp do własnej platformy, która zbiera wszystkie dostępne rozwiązania. To system skierowany do firm z różnych branż. Jest znacznie szerszą wersją niż tradycyjne oprogramowanie ECAD. Łączy w sobie zdecydowanie więcej funkcji, takich jak:

  • planowanie wstępne,
  • projekty układów elektrycznych i hydraulicznych,
  • projektowanie i produkcja rozdzielnic i wiązek kablowych.

To system łatwy w obsłudze, który pozwala na synchronizowanie danych w chmurze. Takie rozwiązanie zapewnia dostęp do ważnej dokumentacji z dowolnego miejsca na świecie. System działa na zasadzie elastycznych licencji subskrypcyjnych.


Projektowanie elektryczne – najlepsze praktyki

Nawet najlepsze oprogramowanie dla inżynierów i elektryków nie wystarczy, gdy nie jest ono używane w odpowiedni sposób. Do najważniejszych praktyk, jakich należy trzymać się podczas projektowania instalacji, warto zaliczyć następujące zasady:

  • wyznaczanie trasy przebiegu przewodów powinno odbywać się wzdłuż linii prostych, prostopadłych lub równoległych do ścian, podłóg i stropów;
  • dostęp do przewodów, puszek łączeniowych i osprzętu musi być stosunkowo łatwy;
  • nie należy doprowadzać do krzyżowania się lub zbliżania przewodów elektrycznych do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej;
  • trasa przewodów powinna omijać obszary niebezpieczne, w tym takie, w których z największym prawdopodobieństwem będą wiercone otwory;
  • przepusty przez ściany muszą być zabezpieczone poprzez wstawienie rury osłonowej;
  • przewody powinny być łączone wyłącznie w puszkach i rozdzielnicach, a nie bezpośrednio na trasie. Konieczne jest też pozostawienie zapasu kabla;
  • izolacja przewodów nie może być zaprojektowana tak, by ulegała przecieraniu lub była narażona na przypadkowe przecięcie.

Wymienione praktyki pozwalają uniknąć wielu zagrożeń dla użytkowników i samej instalacji. Dzięki nim maleje ryzyko awarii, a w razie ewentualnych uszkodzeń możliwe jest ich szybsze wyeliminowanie. Takich praktyk należy przestrzegać zarówno podczas projektowania ręcznego, jak i korzystania z systemów od firmy EPLAN.