Zarządzanie zmianami projektowymi w programie EPLAN
Zarządzanie zmianami projektowymi może wydawać się bardzo trudne, m.in. z tego względu, że wymaga pełnego zaangażowania, jak również dyscypliny całego zespołu pracującego przy tworzeniu projektu. Kiedy zatem dochodzi do zmian, często spowodowanych nieprzewidzianymi wydarzeniami, naniesienie poprawek w dokumentacji technicznej jest oczywiście niezbędne.
Wszelkiego rodzaju, nawet najdrobniejsze, poprawki muszą być dostępne i czytelne dla wszystkich członków uczestniczących w danym projekcie – od osób odpowiedzialnych za projektowanie i produkcję, ale nierzadko też przez dział zakupów czy nawet księgowość.
Rodzaj realizowanej produkcji w zasadzie nie ma znaczenia, gdyż dosłownie w całym procesie wytwarzania gromadzony jest wymagany, stosunkowo obszerny zbiór dokumentów i plików elektronicznych, które stanowią ogółem dokumentację techniczną. Bardzo ważne jest to, aby zachować nie tylko aktualną dokumentację, ale również zarządzać zmianami projektowymi w danym dokumencie. Powinniśmy wiedzieć kto, kiedy, a także, z jakiego powodu dokonał zmiany oraz według której dokumentacji produkcja została zlecona.
Z tego powodu wiedza na temat tego, jak monitorować i kontrolować zmiany jest niezbędna. Aby mieć taką możliwość, warto korzystać z systemu zarządzania dokumentacją projektową, który ma funkcjonalność śledzenia historii zmian i wersjonowania projektów (czyli używania wybranej przez siebie wersji, niezależnie od wprowadzanych zmian w najnowszej wersji i możliwość szybkiego przełączania się między nimi),a także zarządzania uprawnieniami do dokumentacji. Rozwiązaniem jest oprogramowanie EPLAN, będące doskonałym narzędziem do zarządzania dokumentacją techniczną.
Zarządzanie modyfikacjami w dokumentacji projektowej
Oprogramowanie EPLAN ma wbudowany moduł, który umożliwia zarządzanie powstającą dokumentacją, a także umożliwia zarządzanie modyfikacjami w dokumentacji projektowej:
- archiwizowanie projektów,
- rejestrację wszelkich zmian,
- aktualizowanie kolejnych wersji projektów.
Praca w sieci z dowolną liczbą użytkowników narzuca twórcom określone standardy: hierarchiczny system haseł dostępu i rejestrowanie wszelkiego rodzaju zmian w plikach. Kiedy korzystamy z oprogramowania EPLAN podczas prac projektowych, baza danych projektu powstaje automatycznie. Zawiera ona wszystkie atrybuty przypisane danym elementom użytym w procesie projektowania. Na jej podstawie możliwe jest automatyczne stworzenie listy połączeń w formie tekstowej, a także w formie graficznej.
Powstała w procesie projektowania baza danych umożliwia wygenerowanie wszystkich specyfikacji, wykazów, list materiałów i zamówień. Ponadto EPLAN można zintegrować z pakietem E-PPS, który zawiera procedury zarządzania zaopatrzeniem, co pozwala na dokonywanie kalkulacji kosztów, drukowanie zamówień i faktur, a nawet zarządzanie magazynem. Dzięki temu automatyczne wysyłanie i rejestrowanie zamówień do wybranych dostawców jest możliwe i proste.
Procesy zmian w projektach inżynierskich
Jednymi z najważniejszych wyzwań, jakie pojawiają się w trakcie procesów inżynieryjnych, są zarządzanie kolejnymi wersjami dokumentacji, zachodzące procesy zmian oraz nadzór nad rewizjami. W związku z tym platforma EPLAN oferuje szczegółowe zarządzanie rewizjami dla stron, a także obszarów edycji. Poszczególne elementy projektu, takie jak lokalizacje czy struktury funkcjonalne mogą być niezależnie skorygowane. Dzięki temu wszelkie wprowadzone zmiany są czytelne i przejrzyste w całym projekcie (przez cały czas) dla wszystkich uczestników projektu.


Współpraca zespołowa przy wprowadzaniu zmian
Platforma EPLAN zapewnia także najnowocześniejsze rozwiązania chmurowe, umożliwiające współpracę zespołową przy wprowadzaniu zmian w projekcie inżynierskim oraz aktualizację całej dokumentacji w czasie rzeczywistym. Usługa taka jak EPLAN eMANAGE pozwala bezpiecznie i bardzo szybko udostępnić indywidualne projekty innym współpracownikom w przedsiębiorstwie. Oznacza to, że każda osoba zaangażowana w projekt, z nadanym wcześniej dostępem, może samodzielnie zdobyć niezbędne informacje o statusie danego zadania, a nawet dokonać własnych zmian.
Taka współpraca międzyprojektowa może odbywać się również z klientami organizacji, którzy mogą na bieżąco weryfikować poprawność przyjętych założeń oraz zasugerować ewentualną potrzebę wprowadzenia niezbędnych zmian do projektu. Tego rodzaju usługa, jaką jest EPLAN eMANAGE, to znakomite rozwiązanie dla wszystkich osób zaangażowanych w konkretny projekt, współpracujących przy tworzeniu często bardzo rozbudowanych schematów elektrycznych w programie EPLAN Electric 8. Wszyscy odpowiedzialni za dany projekt specjaliści mają możliwość wysyłania efektów swojej pracy do środowiska chmurowego. Dzięki temu ciągłość i przejrzystość wszystkich zachodzących zmian i procesów jest zachowana.
Optymalizacja procesu zarządzania zmianami w projekcie
Wdrożenie oprogramowania EPLAN, które znacząco wpływa na usprawnienie pracy inżynierów, niesie za sobą szereg wymiernych korzyści. Wpływają one na jakość projektu, łatwy dostęp do niego przez wszystkie osoby upoważnione i przejrzystość wprowadzonych zmian. Zalety te mają zdecydowanie duży wpływ nie tylko na realne skrócenie czasu projektowania, ale również na szybsze wprowadzenie danego produktu na rynek. Oprogramowanie EPLAN umożliwia między innymi:
- szybką i łatwą identyfikację ewentualnych błędów projektowych,
- rozpoznawanie przez system błędów logicznych,
- szybsze wprowadzanie zmian w projekcie poprzez edycję istniejącego dokumentu, bez potrzeby tworzenia całego projektu od podstaw,
- tworzenie przejrzystych projektów,
- tworzenie, a także uzupełnianie dokumentacji projektowej w sposób automatyczny,
- korzystanie z szablonów rysunków 2D, które automatycznie uzupełniają wszystkie parametry i niezbędne dane zawarte w projekcie,
- łatwą integrację pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi współpracownikami,
- wysyłanie projektów na serwer chmurowy,
- zdalny podgląd informacji dotyczących zaawansowania prac projektowych,
- sprawną edycję dokumentów przez osoby współpracujące w zespole,
- szybkie tworzenie zaawansowanych schematów instalacji elektrycznych,
- synchronizację wszystkich danych w czasie rzeczywistym oraz zapewnienie ciągłości procesów i wprowadzanych zmian,
- korzystanie z gotowych makr i szablonów oraz dostęp do szerokich bibliotek symboli elektrycznych i standardów międzynarodowych.
Zalety tego systemu – takie jak łatwe przesyłanie, zarządzanie i udostępnianie projektów w chmurze – są dosyć oczywiste. Aktualny ekosystem automatyki przemysłowej charakteryzuje się wieloma nieciągłościami podczas przetwarzania i przesyłania dokumentacji. Wszystkie systemy dostępne na platformie EPLAN w połączeniu z usługą w chmurze umożliwiają współpracę w sieci konstruktorom płyt montażowych, producentom szaf sterowniczych, integratorom systemów oraz operatorom maszyn i instalacji. Wszyscy pracują razem w ramach centralnego projektu, który można zsynchronizować w obie strony na Platformie EPLAN za pośrednictwem EPLAN eManage. Jasne prawa dostępu i przypisania ról gwarantują bezpieczeństwo danych czy elastyczność dostępu do projektów. Z tych zintegrowanych procesów korzystają wszyscy użytkownicy EPLAN Electric P8 i EPLAN Pro Panel. Mogą oni w prosty sposób przesyłać swoje projekty do chmury, a następnie przenosić je z powrotem na Platformę EPLAN w celu dalszego przetwarzania.
Aby opublikować swoje dane projektowe bezpośrednio w EPLAN eView, wystarczy jedno kliknięcie. Dzięki temu użytkownicy mogą przeglądać i komentować cały projekt. Cyfrowe implementowanie procesów przeglądu między firmami także jest możliwe. Dzięki przejrzystej dostępności w chmurze EPLAN eManage pomaga szybko wyszukać określone treści. Dzięki programowi EPLAN projekt jest zsynchronizowany, wszelkie wprowadzane zmiany są widoczne dla każdego użytkownika, a dokumentacja projektowa jest zawsze aktualna.
Z oprogramowaniem EPLAN można pracować na komputerze z jednym monitorem, jednak zdecydowanie lepsze efekty można uzyskać podczas pracy z dwoma ekranami. Wówczas monitor tekstowy służy do obsługi menu i suflerów, natomiast na monitorze graficznym powstaje rysunek. W przypadku kiedy oba monitory są graficzne, możliwa jest praca z dwoma rysunkami jednocześnie. Praca wyłącznie za pomocą klawiatury jest dopuszczalna, ale zalecane jest używanie myszki bądź digitizera. Na pełną wersję programu potrzebne jest 50 GB miejsca na dysku stałym oraz minimum 4 GB RAM, zalecane jest jednak 8 GB.