Integratorzy systemów automatyki

Czwarta rewolucja przemysłowa znana również pod hasłem Przemysł 4.0 to pojęcie, które bazuje przede wszystkim na wysoce rozwiniętej automatyce przemysłowej. Obejmuje ono inteligentne maszyny, roboty i nowoczesne sposoby komunikacji. Wszystkie te komponenty muszą ze sobą współdziałać, a odpowiedzialny jest za to właśnie integrator systemów automatyki. Sprawdź, czym się zajmuje taki specjalista i co należy do jego obowiązków.
 

Automatyka przemysłowa – czym jest?
 

Aby dowiedzieć się, kim jest integrator automatyki przemysłowej, na początku trzeba przyjrzeć się temu, czym jest sama automatyka i z czego wynika jej ogromne znaczenie dla Przemysłu 4.0. Jest to istotne również dlatego, że elementy wchodzące w jej zakres nie są charakterystyczne wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw, a stają się coraz bardziej powszechne.

Jeszcze niedawno inwestowanie w zaawansowane linie produkcyjne było typowe jedynie dla dużych zakładów produkcyjnych. Dzisiaj zrobotyzowane stanowiska pracy i inne najnowsze osiągnięcia Przemysłu 4.0 coraz częściej można spotkać również w niewielkich i średnich firmach.

Poznaj najważniejsze pojęcia związane z pracą integratorów automatyki przemysłowej. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć, kim jest integrator i dlaczego jego rola jest tak istotna w nowoczesnym przemyśle.

 

Automatyka przemysłowa – definicja

Automatyka przemysłowa to dziedzina, która zajmuje się zarządzaniem procesami technologicznymi bez udziału człowieka lub z jego minimalnym zaangażowaniem. Jest to dział inżynierii, którego zadaniem jest automatyzacja procesów produkcji. Nietrudno się domyślić, że obecnie zastosowanie automatyki przemysłowej jest bardzo szerokie i wykorzystywane w wielu branżach. Każda fabryka chce jak najszybciej i jak najtaniej wytwarzać jak największą liczbę produktów. Dodatkowo muszą to być wyroby wysokiej jakości.

Można to osiągnąć właśnie dzięki automatyzacji procesów poprzez inteligentne maszyny, roboty i inne elementy wspierające. Bardzo istotną kwestią jest to, że urządzenia i oprogramowanie muszą ze sobą współpracować, tworząc zwarty system. Muszą dostarczać danych, na których podstawie można analizować przebieg procesów i wyciągać wnioski służące do jego ulepszania.

Na tym właśnie polega rola integratorów automatyki przemysłowej. Są oni odpowiedzialni za tworzenie i sprawowanie nadzoru nad zaawansowanymi systemami technologicznymi.
 

Systemy automatyki – z czego się składają?

Automatyka polega na wykorzystaniu systemów, których celem jest ograniczenie do niezbędnego minimum udziału człowieka w procesie. Rola takich systemów w nowoczesnych przedsiębiorstwach jest bardzo ważna. Pozwalają one nie tylko zminimalizować konieczność nadzorowania pracy poszczególnych maszyn, ale przede wszystkim wpływają na poprawę jakości wytwarzanych dóbr. Dzięki temu firma może odnotowywać znacznie mniej strat – również w formie zwrotów od odbiorców.

Bieżące monitorowanie wytwarzanych produktów pozwala też na wprowadzenie w nich poprawek bez konieczności przerywania procesu. Umożliwia także modyfikowanie samego sposobu pracy urządzeń, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Technologia automatyzacji jest w dzisiejszych czasach niezbędna. Właśnie dlatego integratorzy automatyki przemysłowej są specjalistami poszukiwanymi w wielu różnych dziedzinach.
 

Systemy automatyki składają się z:

  • urządzeń i maszyn realizujących produkcję lub procesy przemysłowe – pras, robotów, linii montażowych, urządzeń do transportu bliskiego, systemów paletyzujących, i wielu innych,
  • urządzeń wykonawczych (zaworów, silników, pomp dozujących itp.),
  • oprogramowania do kontroli i wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych, oprogramowania sterowników,
  • urządzeń kontrolno-pomiarowych zainstalowanych w urządzeniach (aparatury pomiarowej, czujników, przetworników, mierników),
  • urządzeń sterujących (sterowników, komputerów przemysłowych),
  • systemów łączności.

 

Natomiast rolą integratora jest takie połączenie wszystkich komponentów systemu, aby mógł on pracować wydajnie, bezawaryjnie i zgodnie z projektem. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego integratorzy systemów są tak poszukiwanymi specjalistami.

 

Przemysł 4.0 – na czym to polega?

Do zrozumienia tego, kim jest integrator automatyki przemysłowej, bardzo ważne jest również poruszenie zagadnienia Przemysłu 4.0. To pojęcie pojawia się zawsze, gdy mowa o nowoczesnych urządzeniach i systemach, dlatego warto je wyjaśnić. Przemysł 4.0 to nazwa czwartej rewolucji przemysłowej, której obserwatorami obecnie jesteśmy. To dziedzina, która rewolucjonizuje automatykę i monitorowanie łańcuchów dostaw za pomocą inteligentnych technologii.

Ważną składową Przemysłu 4.0 jest Internet rzeczy (IoT), czyli inteligentny i autonomiczny system cybernetyczny. Wykorzystuje on algorytmy do monitorowania rzeczy fizycznych, takich jak maszyny, roboty i pojazdy. Kolejnym ważnym składnikiem czwartej rewolucji przemysłowej jest planowanie zasobów przedsiębiorstwa za pomocą systemów ERP.


Jaka jest w tym rola integratorów automatyki przemysłowej? Bardzo duża – to właśnie oni są odpowiedzialni za wdrażanie takich systemów w konkretnych firmach. Jako że działanie w ramach Przemysłu 4.0 jest głównym założeniem transformacji każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa, tacy specjaliści są niezbędni w przeprowadzeniu wielu procesów.

Kim są integratorzy systemów w Przemyśle 4.0?
 

Kim są integratorzy automatyki przemysłowej? Warto zajrzeć do źródła, czyli do definicji Stowarzyszenia Integratorów Systemów Sterujących i Informatycznych (The Control and Information System Integrators Association).

Zgodnie z jej brzmieniem są to eksperci zajmujący się projektowaniem i wdrażaniem zaawansowanych systemów sterowania dla zakładów produkcyjnych, procesowych i innych obiektów przemysłowych.

To specjaliści, którzy pozwalają firmom na stworzenie przedsiębiorstwa działającego zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0. Zajmują się łączeniem maszyn, urządzeń, systemów i programów w spójną całość, która może działać sprawnie, wydajnie i zgodnie z oczekiwaniami zarządzających nią osób.

Co ważne, integratorzy systemów świadczą swoje usługi nie tylko dla wielkich przedsiębiorstw z rozbudowanymi liniami produkcyjnymi. Obecnie nawet małe firmy mogą skorzystać na usprawnieniach, jakie daje automatyzacja. Jest to możliwe między innymi dzięki wielu programom i funduszom rozwojowym – państwowym i unijnym.

 

Kim są integratorzy automatyki przemysłowej i czym się zajmują?

Podstawowym zadaniem integratorów systemów jest przeprowadzenie ekspertyzy technicznej, która następnie służy do zaprojektowania systemu automatyzacji danego zakładu. Taka analiza bierze pod uwagę wiele aspektów, a tworzy się ją dla celów:

  • sprzedażowych,
  • projektowych,
  • wdrażania,
  • kontroli poinstalacyjnej.


To oznacza, że integrator automatyki, który zajmuje się łączeniem systemów sterujących i informatycznych, musi brać pod uwagę wiele różnych aspektów. Cały czas musi mieć na uwadze nie tylko zagadnienia stricte techniczne, ale także główny cel firmy, czyli sprzedaż produktów.

Automatyzacja fabryki czy innego rodzaju przedsiębiorstwa to proces wieloetapowy. Można podzielić go na trzy podstawowe elementy:

  • stworzenie projektu na podstawie sporządzonych ekspertyz,
  • wdrożenie systemów i ich połączenie w funkcjonalną całość,
  • opieka serwisowa, czyli kontrola prawidłowości działania.


Nad każdym z tych etapów czuwają właśnie integratorzy automatyki. Konkretny zakres wykonywanych przez nich działań może być zmienny. Wszystko zależy od specyfiki danego systemu oraz prac, które należy wykonać w zakładzie.

Przyjmuje się jednak, że każda firma dążąca do zautomatyzowania jednego lub kilku procesów musi skorzystać ze wsparcia profesjonalnego integratora. Jest to niezbędne, aby każdy wykorzystany komponent (zarówno fizyczny, jak i wirtualny) stał się elementem spójnie działającego układu.

 

Integrator systemów automatyki – kiedy warto skorzystać z jego usług?

Zastanawiasz się, czy zatrudnienie integratora systemów to dobre rozwiązanie? Weź pod uwagę to, że zautomatyzowanie procesów produkcyjnych daje zakładom przemysłowym szanse wyprzedzenia konkurencji w swojej branży. Właśnie dlatego wiele z nich decyduje się na zatrudnienie integratorów systemów, którzy opracują kompleksowy projekt wdrożenia zmian dopasowanych do konkretnych warunków i oczekiwań.

Automatyzacja to szansa na wytwarzanie szybciej, taniej i lepiej. To również możliwość prowadzenia dokładniejszej diagnostyki i reagowania na wszelkie nieprawidłowości natychmiast, co ogranicza straty. Poprawa wydajności i jakości produkcji to zatem aspekty, które najbardziej przemawiają do wyobraźni przedsiębiorców rozważających zatrudnienie integratora systemów.
 

Czy warto to robić? Z pewnością tak, ponieważ nie ma powodu, by wzbraniać się przed automatyzowaniem procesów produkcyjnych w zakładzie przemysłowym. Warto mieć świadomość, że konkurencja z pewnością również rozważa taki ruch lub już go wykonała. Pozostając w tyle, traci się możliwość rozwoju.

Jak znaleźć dobrego integratora systemów? Z pewnością należy wziąć pod uwagę jego kwalifikacje i umiejętności „twarde”. Jednak niezwykle ważne jest również to, aby specjalista umiał ściśle współpracować z przedsiębiorcą. Do integratora należy także przedstawienie dostępnych rozwiązań w przystępny sposób, a także zaprezentowanie korzyści, jakie pozwolą osiągnąć.

Na rynku działa wiele firm, które specjalizują się w integrowaniu systemów automatyki. Najczęściej oferują one kompleksowy zakres usług, czyli zajmują się projektowaniem, doborem elementów, montażem, wdrażaniem i uruchamianiem urządzeń.

Często zadaniem integratora jest również włączenie nowych urządzeń lub komponentów do już działającego systemu. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb w danym zakładzie.