Ewolucja elektrycznej inżynierii. Jak technologia kształtuje przyszłość przemysłu?

Czwarta rewolucja przemysłowa, która aktualnie trwa, to przede wszystkim zastosowanie nowoczesnych i zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Optymalizują one procesy produkcyjne, a także zwiększają wydajność i efektywność. Mają bardzo duże znaczenie dla współczesnego przemysłu, a także wyznaczają kierunek jego dalszego rozwoju.


Wiele innowacji ma przede wszystkim wpłynąć na automatyzację różnych procesów produkcyjnych. Dzięki niej trwają one zdecydowanie krócej, co pozwala sprostać zmieniającym się oczekiwaniom klientów, a także zdobyć przewagę nad konkurencją.
 

Technologie przyszłości a przemysł 4.0

Określenie „Przemysł 4.0” odnosi się do czwartej rewolucji przemysłowej. Jej głównym założeniem jest integracja systemów i tworzenie wspólnej sieci. Zakłada ona połączenie świata rzeczywistego z wirtualnym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjnych. Dzięki nim możliwa jest skuteczna wymiana informacji podczas procesu produkcyjnego. Wpływa to korzystnie na zwiększenie jego efektywności.

Czwarta rewolucja przemysłowa bazuje na takich technologiach, jak:

  • roboty autonomiczne — mimo że są stosowane już od dawna, to nowoczesne roboty mogą wykonywać skomplikowane zadania bez ingerencji człowieka. Specjalizują się w powtarzalnych czynnościach, cechuje je precyzja oraz spójność działania;
  • Internet Rzeczy (IoT) — pozwala na wymianę informacji między różnymi sprzętami, jest to inteligentna sieć połączonych ze sobą układów. Przekazywanie danych jest możliwe dzięki zastosowaniu licznych czujników oraz identyfikatorów. IoT wpływa na udoskonalenie oraz usprawnienie wielu procesów produkcyjnych, a także monitorowanie pracy maszyn oraz szybkie wychwytywanie usterek i nieprawidłowości;
  • Big Data — są to duże zbiory danych, które podlegają wnikliwej analizie w celu identyfikacji nieefektywnych i problematycznych obszarów. Dzięki nim możliwa jest optymalizacja procesów, poprawa ich efektywności oraz zmniejszenie zużycia energii. 
  • Symulacje — mają one duże znaczenie podczas opracowywania projektów. Dzięki realistycznym modelom inżynierowie mogą sprawdzić, jak konkretny układ będzie zachowywał się w określonych warunkach. Pozwala to na modyfikację ustawień i parametrów w taki sposób, aby spełniały wszelkie oczekiwania.


Korzyści płynące z wdrażania przemysłu 4.0 to przede wszystkim:

  • optymalizacja procesów produkcyjnych — przekłada się zwiększenie wydajności oraz podniesienie jakości finalnych produktów, 
  • ograniczenie liczby awarii i poważnych uszkodzeń — dzięki nowoczesnym technologiom i systemom komunikacji można je wykryć już na wczesnym etapie, co pozwala zmniejszyć wydatki związane z ich usuwaniem lub wymianą urządzeń,
  • obniżenie kosztów produkcji — jest to możliwe dzięki zmniejszeniu przestojów i opóźnień,
  • rozwój przedsiębiorstw — rozwiązania dopasowane do konkretnych potrzeb pozwalają zwiększyć przewagę konkurencyjną i zdobyć nowych odbiorców.


Czwarta rewolucja przemysłowa to z pewnością nie koniec spektakularnych zmian, które są napędzane wdrażaniem coraz nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych rozwiązań.
 

Jakie technologie mają największy wpływ na współczesny przemysł?

Warto nieco bliżej przyjrzeć się nowoczesnym technologiom i ich wpływowi na poszczególne obszary przemysłu. Przekonaj się, jakie korzyści dają konkretne rozwiązania i dlaczego warto po nie sięgać.

Automatyzacja i robotyzacja produkcji 

Jest to wdrażanie maszyn do różnych procesów przy jednoczesnym zmniejszaniu udziału czynnika ludzkiego. Dotyczy to głównie powtarzalnych i ciężkich zadań, które są jednocześnie monotonne i wymagają precyzji. Automatyzacja i robotyzacja zapewniają stabilną realizację różnych procesów ze względu na wyeliminowanie niestabilnego czynnika, którym jest praca człowieka. Maszyna wykonuje zaprogramowane zadania w sposób precyzyjny i powtarzalny, dlatego nie trzeba obawiać się przestojów czy błędów. Nie męczy się, a więc nie ma mowy o wolniejszej pracy. Dzięki temu możliwe jest sprawne i efektywne przeprowadzanie wielu zadań. 

Rozwój napędów elektrycznych

We współczesnym świecie bardzo ważne są odnawialne źródła energii oraz korzystanie z ekologicznych napędów. Nic więc dziwnego, że elektromobilność to obszar, który nieustannie się rozwija. Widać to zarówno na drogach, jak i w zakładach przemysłowych. 

W wielu procesach produkcyjnych napędy pneumatyczne lub hydrauliczne zastępuje się elektrycznymi. Są to nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mają przede wszystkim być energooszczędne. W przemyśle najczęściej wykorzystuje się silniki prądu przemiennego, w tym napędy indukcyjne trójfazowe (klatkowe). Wyróżniają się niezawodnością i prostą konstrukcją oraz tym, że są stosunkowo niedrogie. Coraz częściej stosowane są także silniki synchroniczne z magnesami trwałymi. Dobrze radzą sobie ze zmiennym obciążeniem, a dodatkowo charakteryzują się wyższą sprawnością. 

Nowoczesne technologie napędów elektrycznych są stosowane również w motoryzacji. Pojazdy napędzane prądem szturmem podbijają drogi na całym świecie. Jest to zasługa nie tylko tego, że są ekologiczne, ale także ekonomiczne. Producenci nieustannie wypuszczają na rynek nowe modele, które imponują osiągami, a przede wszystkim zasięgiem. Kluczową rolę w ewolucji przemysłu odgrywa także elektryfikacja transportu publicznego. Zeroemisyjne autobusy można spotkać w coraz większej liczbie miast w całym kraju. 
 

Innowacje w transmisji i dystrybucji energii elektrycznej 

Zmiany klimatyczne oraz odejście od paliw kopalnych wpływają na trendy w systemach bezpieczeństwa energetycznego. Najważniejszym z nich jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jest to fundament tworzenia inteligentnych sieci energetycznych smart grid. Dzięki nim znacząco ma spaść udział węgla w wytwarzaniu prądu, co daje wiele korzyści. Przede wszystkim wpływa korzystnie na stan środowiska naturalnego, a także zmniejsza zależność od importu paliw z zagranicy. 

Czym są inteligentne sieci energetyczne smart grid? To kompleksowe rozwiązanie z zakresu energetyki umożliwiające efektywne łączenie oraz sterowanie rozproszonymi komponentami całej infrastruktury, a także ich wzajemną komunikację. Dostarczanie energii odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi z zakresu IT. Pozwala to zwiększyć efektywność, obniżyć koszty, a także zintegrować rozproszone źródła energii. 

Ważną zaletą jest także zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez ograniczenie przerw w dostawach prądu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych układów diagnostyki oraz sterowania, które sprawnie zarządzają przepływami. Nowoczesne przemysłowe systemy magazynowania energii są także wyposażone w szereg zabezpieczeń, które mają chronić przed ewentualnymi problemami. 
 

Nowoczesne przedsiębiorstwo dzięki rozwiązaniom od Eplan

W ofercie Eplan znajdziesz wiele standardowych oraz indywidualnych rozwiązań technologicznych przeznaczonych dla nowoczesnych przedsiębiorstw, które chcą podążać za trendami. To innowacyjne oprogramowania, z których mogą korzystać firmy działające w różnych gałęziach przemysłu, takich jak m.in.:

  • przemysł samochodowy,
  • przemysł energetyczny,
  • przemysł spożywczy,
  • przemysł przetwórczy.

Oferowane przez nas rozwiązania usprawniają wiele procesów i pozwalają na ich skuteczną optymalizację.  Nowoczesna inżynieria to przede wszystkim oszczędność czasu oraz podniesienie efektywności. Dostarczamy oprogramowanie z zakresu automatyki, elektrotechniki oraz mechatroniki. Dzięki niemu można znacząco usprawnić nawet najbardziej wymagające procesy inżynieryjne. 

Nasi klienci mogą sięgać po standardowe i popularne rozwiązania, ale także zdecydować się na te indywidualnie dopasowane do ich potrzeb. Są one przeznaczone zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i dla małych firm, którym zależy na rozwoju oraz zdobyciu przewagi nad konkurencją. Zapoznaj się z pełną ofertą oprogramowania Eplan i wybierz takie, którego najbardziej potrzebujesz. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i udzielą dodatkowych informacji.