Dlaczego polski przemysł energetyki jest tak ważny?

Przemysł energetyczny należy do najważniejszych sektorów gospodarki w wielu krajach.Rozwój technologiczny oraz dobro środowiska naturalnego to obecnie dwa główne cele szeroko rozumianej działalności w tej branży. Na stan przemysłu energetycznego wpływa automatyzacja, a także innowacyjne systemy pomiarowe. Dlaczego przemysł energetyczny staje się najważniejszym sektorem gospodarki również w Polsce?

 

Branża energetyczna w obliczu cyfryzacji

Wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucja czy handel energią elektryczną, cieplną i paliwami gazowymi – na te branże wpływa przemysł energetyki. Polska gospodarka potrzebuje przyspieszenia rozwoju na tych obszarach. Z drugiej strony musi stawiać czoła wyzwaniom społeczno-gospodarczym. Dlaczego energetyka jest najważniejszym działem przemysłu dla naszego kraju? Dla innych państw jesteśmy atrakcyjnym rynkiem wysokich technologii. To szansa na wzmożenie rozwoju krajowej gospodarki.
 

Na polskim rynku energii elektrycznej działają następujące podmioty:

  • elektrownie systemowe, elektrociepłownie komunalne i przemysłowe, a także niezależni producenci energii – wszystkie przedsiębiorstwa, które są wytwórcami energii elektrycznej,
  • Polskie Sieci Elektroenergetyczne – spółka Skarbu Państwa, która zajmuje się zarządzaniem Krajowym Systemem Elektroenergetycznym i przesyłem energii elektrycznej poprzez sieci najwyższych napięć,
  • wszyscy operatorzy systemów dystrybucyjnych,
  • spółki zajmujące się obrotem energią elektryczną.


Przemysł energetyki w Polsce zdominowany jest przez elektrownie i elektrociepłownie na węgiel brunatny i kamienny. Jednak w wyniku postanowień Unii Europejskiej i celów jej polityki klimatycznej mamy do czynienia z intensywnym rozwojem na rynku wytwórców energii elektrycznej i ciepła pochodzących z odnawianych źródeł energii (OZE). Wszystko to ze względu na konieczność zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, związków siarki i azotu oraz innych pyłów. Mieszanka różnorodnych źródeł energii ma w przyszłości zastąpić węgiel na polskim rynku energetycznym.


Przemysł energetyki – Polska inwestuje w odnawialne źródła energii

Wytwarzanie energii w zgodzie z naturą może odbywać się poprzez elektrownie wiatrowe, wodne oraz elektrociepłownie biomasowe i biogazowe. Do tego grona można zaliczyć także elektrownie słoneczne czy te współspalające biomasę i biogaz. Zdaniem specjalistów największy potencjał Polski drzemie w elektrowniach wiatrowych. Obecnie przemysł energetyki w Polsce oparty jest prawie w 90% na węglu. Do 2050 roku procent ten ma ulec znacznemu zmniejszeniu. Zróżnicowane technologii produkcji energii ma pozytywnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego.

W obecnej sytuacji przemysł energetyki wymaga pobudzenia z racji problemów społeczno-gospodarczych. Innowacyjne technologie pomogą sprostać wymaganiom, przed którymi stoi nasz kraj. Postępująca urbanizacja wymaga dynamicznego rozwoju energetyki, transportu publicznego i sieci wodno-kanalizacyjnych. Tym samym przemysł energetyki stoi przed ogromnymi wyzwaniami i potrzebuje nowoczesnych rozwiązań technologicznych. To jedna z odpowiedzi na pytanie, dlaczego energetyka jest najważniejszym działem przemysłu w Polsce.

Wkraczamy w erę przemysłu 4.0

Coraz większa ilość potrzebnej technologii niesie za sobą zapotrzebowanie na energię. Polsce potrzeba jeszcze więcej bardziej efektywnych rozwiązań energetycznych niż kiedykolwiek wcześniej. W związku z tym wyzwaniem inwestuje się w badania i rozwój innowacyjnych technologii pozwalających utrzymać minimalny poziom konsumpcji energii. Łączy się to z podniesieniem poziomu automatyzacji w całej branży. Sterowniki i komputery nadzorujące to urządzenia, które zapewnią właściwą i automatyczną pracę elektrowni przy dynamicznie zmieniającym się zapotrzebowaniu.

Systemy automatyki powinny objąć niemal wszystkie węzły technologiczne ciepłowni i elektrociepłowni w jak najkrótszym czasie. Podawanie paliwa, wyprowadzanie mocy, uzupełnianie lub napełnianie sieci czy zasilanie obiektów to tylko kilka zadań automatycznych systemów. Jednymi z najistotniejszych są analiza i zbieranie danych na temat zużycia paliw i energii. Dzięki temu możliwe jest określenie poziomu emisji substancji szkodliwych do atmosfery. Przemysł energetyki wymaga wydajnej wymiany informacji pomiędzy urządzeniami. Gwarantuje ona ciągłość dostaw energii dzięki zainstalowanym specjalnym punktom pomiarowym. Specjalistyczny sprzęt zbierając informacje, jest w stanie jednocześnie zredukować wszelkie obciążenia, aby zwiększyć efektywność codziennej produkcji energii.


Wiatr i słońce napędzają polski przemysł energetyki

Na wybrzeżu, gdzie mamy do czynienia z silnymi wiatrami, najczęściej wykorzystywane są turbiny wiatrowe. Farmy wiatrowe, które można znaleźć nad brzegiem morza, przekraczają 10 tysięcy MW. Prognozy na 2030 rok podają z kolei wartość o 5 tysięcy wyższą. Jednak w przypadku działania turbin konieczne jest odpowiednie sterowanie prędkością obrotową, wirnikiem oraz mocą, która oddawana jest przez prądnice. Poprzez utrzymanie optymalnego stosunku prędkości wierzchołkowej łopatki do prędkości wiatru można wygenerować maksymalną ilość energii. W tym przypadku dużą rolę odgrywają stacje diagnostyczne, które monitorują jakość jej produkcji.

Kolejnym źródłem energii odnawialnej wykorzystywanym w Polsce są promienie słoneczne. W systemy fotowoltaiczne coraz częściej inwestują nie tylko firmy, ale także osoby fizyczne. Ceny paneli spadają, a tym samym energia słoneczna staje się tańsza. Wkrótce może osiągnąć poziom cen zbliżony do paliw kopalnych. Przemysł energetyki słonecznej może korzystać z szerokiego wachlarza produktów – m.in. aparatur rozdzielczych, inwerterów solarnych czy też transformatorów. W polskiej branży fotowoltaicznej coraz śmielej korzysta się z różnego rodzaju robotów i systemów zrobotyzowanych.


Woda jako źródło energii

Stosunkowo niedrogim źródłem energii odnawialnej jest woda. Jednak dużą jej wadą jest ograniczona lokalizacja, dlatego nie zawsze może z niej korzystać przemysł energetyki. Polska ma na swoim terenie niewiele rzek, nad którymi mogłyby powstać hydroelektrownie. Można podzielić je na:

  • pływowe, czyli wykorzystujące potencjalną energię wody spiętrzonej w czasie pływów,
  • przepływowe – pracujące dzięki stawianiu zapór wodnych,
  • małe elektrownie wodne – o mocy poniżej 5 MW,
  • szczytowo-pompowe – są najbardziej wydajnym sposobem na uzyskanie energii elektrycznej.

Do odpowiedniej pracy elektrowni tego typu konieczna jest pełna automatyzacja oraz liczne czujniki i sterowniki. Niezbędne są urządzenia śledzące parametry pracy, które pozwalają osiągnąć najwyższe poziomy wydajności. Wykorzystuje się też różnorodne systemy kontroli i sterowania, czujniki i mierniki. Tak naprawdę automatyka pozwala na sterowanie elektrownią wodną z dowolnego miejsca.


Dlaczego energetyka jest najważniejszym działem przemysłu?

Przemysł energetyki powinien podlegać intensyfikacji inwestycji. To gałąź gospodarki napędzająca inne sektory wykorzystujące energię. Era metalowych skrzynek z prostymi układami zaczyna się kończyć. Sytuacja geopolityczna i społeczna w naszym kraju wymaga rozwoju każdego ze sposobów wytwarzania energii odnawialnej. Wszystko po to, aby uzyskać niezależność od innych państw. Informatyzacja i automatyzacja to trendy, które sprawiają, że rynek energetyczny stał się bardziej rozproszony. Pojawia się też coraz więcej podmiotów wspierających elektroenergetykę. Większe nakłady finansowe na rozbudowę infrastruktury i wprowadzanie inteligentnych urządzeń pomiarowych wpływają na ograniczenie zużycia energii.


Przemysł energetyki potrzebuje digitalizacji, standaryzacji i industrializacji. Dzięki temu stanie się bardziej innowacyjny, co przełoży się na mniejszą liczbę problemów barier związanych z wytwarzaniem energii. Wzrost jakości dostarczanej energii przyczyni się do samowystarczalności Polski. Zaangażowanie w przemysł energetyki w Polsce pozwoli też rozwinąć przemysł jądrowy. Ten sektor objęty jest najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Obranie takiego kierunku transformacji przemysłu energetyki wyniesie nasz kraj na wyższy poziom rozwoju.