Bezpieczeństwo w projektowaniu instalacji elektrycznych
Instalacje elektryczne muszą być bezpieczne w użytkowaniu. Duże znaczenie ich ma właściwe zaprojektowanie, tak aby spełniały one normy i wymagania. Niezwykle pomocne są w tym nowoczesne oprogramowania. Umożliwiają one nie tylko sprawne projektowanie instalacji, ale także swobodne modyfikowanie projektu przez innych specjalistów. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać w trakcie takiego procesu.
Instalacje elektryczne muszą być zgodne z obowiązującymi normami oraz przepisami. Podczas ich projektowania należy uwzględnić wiele istotnych czynników, które wpływają na bezpieczeństwo korzystania z nich.
Instalacje elektryczne a bezpieczeństwo — najważniejsze informacje
Czym jest bezpieczeństwo elektryczne? To niewystępowanie poważnego ryzyka podczas użytkowania urządzeń, sieci i instalacji elektroenergetycznych. Do najistotniejszych obszarów bezpieczeństwa elektrycznego zalicza się przede wszystkim:
- ochronę przed porażeniem prądem,
- zabezpieczenie urządzeń i instalacji przed przeciążeniem, zwarciem i porażeniem,
- testowanie i certyfikację urządzeń,
- analizę ryzyka w projektach instalacji.
Aby ocenić poziom zagrożenia, przeprowadza się audyty bezpieczeństwa elektrycznego. Mają one na celu zweryfikować, czy instalacje są zgodne z obowiązującymi przepisami i normami. Audyty pozwalają także zidentyfikować potencjalne zagrożenia wynikające np. z nadmiernego przeciążenia sieci elektrycznej. Umożliwiają podjęcie odpowiednich kroków w celu wyeliminowania zagrożenia.
Jak zaprojektować instalacje elektryczne, aby były one bezpieczne?
Poniżej znajdziesz omówienie najważniejszych zagadnień, które mają kluczowe znaczenie podczas projektowania instalacji elektrycznych. Wpływają one na bezpieczeństwo korzystania z nich.
Awaryjne zasilanie i systemy zapasowe
Awaryjne zasilanie i systemy zapasowe są niezbędne w miejscach, w których nawet najkrótsze przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą wywołać ogromne problemy oraz zagrożenie. Dotyczy to przede wszystkim serwerowni i centrów sterowania, które muszą mieć nieustanny dostęp do prądu. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo danych i nie tylko. Brak zasilania skutkuje także unieruchomieniem maszyn i linii produkcyjnych, co może wiązać się z wieloma problemami. To właśnie dlatego tak ważne jest uwzględnienie zasilania awaryjnego i systemów zapasowych w projekcie instalacji elektrycznej.
W jaki sposób one działają? Wykorzystują one zaawansowane sterowniki uruchamiające dodatkowe źródła prądu w przypadku, gdy główne zasilanie przestanie działać. Odbywa się to bez ingerencji użytkownika. Wszystko przebiega sprawnie i bez zbędnych przestojów.


Zabezpieczenia przeciwporażeniowe
Jest to rodzaj zabezpieczeń mających chronić użytkowników instalacji elektrycznych przed porażeniem prądem. Tego rodzaju system powinien działać zarówno w standardowych warunkach, jak i w trakcie awarii. Właściwie funkcjonujące zabezpieczenia przeciwporażeniowe powinny znacząco zmniejszać ryzyko powstania poważnego zagrożenia dla życia i zdrowia.
Jak o to zadbać podczas projektowania instalacji elektrycznych? Należy uwzględnić klasy ochrony przeciwporażeniowej sprzętów i urządzeń elektrycznych. Stosuje się następującą kwalifikację:
- 0 - to urządzenia z podstawową izolacją chroniącą jedynie w razie bezpośredniego dotyku,
- I — to urządzenia z podstawową izolacją chroniącą przed bezpośrednim dotykiem wyposażone w zacisk do połączenia z przewodem ochronnym służące jako dodatkowa ochrona przy uszkodzeniu,
- II — to urządzenia ze wzmocnioną izolacją, które są mniejszym zagrożeniem niż sprzęty kategorii 0 oraz I,
- III — to urządzenia zasilane niskim napięciem o wartości nieprzekraczającej dopuszczalnego bezpiecznego napięcia dotykowego z najwyższą ochroną przeciwporażeniową.
Niezwykle istotne jest także testowanie i certyfikacja urządzeń elektrycznych. Pierwsza procedura ma na celu sprawdzenie właściwości mechanicznych oraz elektrycznych poszczególnych sprzętów. Jeśli testy zakończą się pozytywnie, to takie urządzenia otrzymują stosowne certyfikaty świadczące o ich bezpieczeństwie oraz zgodności ze standardami i wymogami. Podczas projektowania instalacji elektrycznych należy uwzględnić poszczególne elementy, które przeszły wspomniane testy i mają stosowne certyfikaty.
Identyfikacja wycieków prądu
Do wycieku prądu dochodzi, gdy nie płynie on zgodnie z planem i zmienia swoją ścieżkę. Najczęściej przyczyną takiej sytuacji jest wadliwie zaprojektowana lub wykonana instalacja elektryczna, a także uszkodzenie kabli. Technologie detekcji wycieków prądu obejmują stosowanie specjalnych urządzeń, które pozwalają wykryć nieprawidłowo płynącą energię elektryczną.
W jaki sposób zmniejszyć ryzyko wycieku prądu? Przede wszystkim podczas projektowania instalacji należy przeprowadzić szczegółową analizę ryzyka ze wskazaniem miejsc, które są szczególnie narażone na to zjawisko. Należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie, co zmniejszy zagrożenie pojawienia się wycieków prądu.
Analiza ryzyka w projektowaniu instalacji elektrycznych to bardzo ważny etap. Dzięki niemu można określić potencjalne zagrożenia, związane m.in. z wyciekami prądu i skutecznie wyeliminować ryzyko ich pojawienia. Stosowanie odpowiednich rozwiązań wpływa korzystnie na bezpieczeństwo całej instalacji.
Właściwe użytkowanie i konserwacja
Oprócz doboru odpowiednich urządzeń i pozostałych elementów niezbędne jest także bezpieczne użytkowanie i konserwacja instalacji elektrycznych. Projektanci muszą zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, takie jak np. wyłączniki różnicowoprądowe czy nadprądowe. Wraz z projektem powinna być także opracowana i przekazana dokumentacja techniczna, która ułatwi użytkowanie instalacji. Należy również przekazać informację dotyczącą przeglądów technicznych oraz konserwacji jej poszczególnych elementów.
Bezpieczne projektowanie instalacji w warunkach specjalnych — na czym polega?
Instalacje przeznaczone do pracy w warunkach specjalnych muszą spełniać określone normy i standardy w taki sposób, aby ich użytkowanie było w pełni bezpieczne. W projekcie należy uwzględnić specyficzne zagrożenia, które występują w danym miejscu i na ich podstawie dobrać materiały odporne np. na korozję lub wahania temperatury. Trzeba także właściwie dopasować zabezpieczenia, które będą chroniły przed konkretnymi zagrożeniami. Projektowanie instalacji w warunkach specjalnych wymaga specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. Może w tym pomóc sprawdzone oprogramowanie.
Zaprojektuj bezpieczne i funkcjonalne instalacje elektryczne z rozwiązaniami od EPLAN
Jeśli szukasz niezawodnego programu do rysowania schematów elektrycznych, nawet tych najbardziej skomplikowanych, to EPLAN Electric 8 jest rozwiązaniem właśnie dla Ciebie. Umożliwia tworzenie zaawansowanych projektów elektrycznych wraz z dokumentacją. Ułatwia pracę inżynierom i specjalistom, ale został stworzony również z myślą o mniej doświadczonych osobach. Korzystanie z niego pozwala znacząco skrócić czas przygotowywania projektów oraz przyspieszyć różne procesy, które są z nimi związane.
EPLAN Electric 8 to przede wszystkim:
- dostęp do technologii makro pozwalającej tworzyć podstawy do standaryzacji procesów,
- możliwość korzystania z gotowych szablonów, co pozwala na szybsze finalizowanie projektów,
- dostęp do szerokiej biblioteki symboli elektrycznych, co znacząco skraca czas tworzenia projektów,
- dostęp do międzynarodowych standardów, dzięki czemu projekty można dopasować do konkretnych wymagań klienta.
To oprogramowanie wyróżnia się także intuicyjnym interfejsem oraz prostym panelem obsługi. Jeśli chcesz wdrożyć je także w swojej firmie, skontaktuj się z naszymi doradcami. Przeanalizują oni Twoje potrzeby oraz wdrożą system, aby działał on niezawodne i przyspieszył projektowanie elektryczne. Zapewniamy także globalne wsparcie na każdym etapie współpracy. Zapoznaj się z naszą pełną ofertą i skontaktuj ze specjalistami, którzy pomogą we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych z zakresu automatyzacji różnych procesów.