ProPanel Copper - moduł do projektowania elementów miedzianych dla szaf i rozdzielnic.

ProPanel Copper - moduł do projektowania elementów miedzianych dla szaf i rozdzielnic.

Podczas tworzenia zabudowy szaf i rozdzielnic bardzo istotnym elementem są informacje dotyczące gięcia i wykonywania otworów w szynach miedzianych. Operacje takie pozwala wykonywać nowy moduł rozszerzający EPLAN Pro Panel Copper dostępny dla EPLAN Pro Panel Professional.

Podczas tworzenia zabudowy szaf i rozdzielnic bardzo istotnym elementem są informacje dotyczące gięcia i wykonywania otworów w szynach miedzianych. Operacje takie pozwala wykonywać nowy moduł rozszerzający EPLAN Pro Panel Copper dostępny dla EPLAN Pro Panel Professional. Od teraz można dowolnie konstruować indywidualne szyny miedziane i elementy połączeń dla obudowy lub w prosty sposób konfigurować produkty różnych producentów (w tym oczywiście Rittal).

Idealnym uzupełnieniem dla tworzenia zabudów dla systemów szyn zbiorczych z badaniem typu i certyfikatem konstrukcyjnym jest oprogramowanie projektowe "Rittal Power Engineering". Umożliwia ono projektowanie systemu szyn zbiorczych z badaniem typu i określa również wielkości zadane dla realizacji zabudowy w EPLAN Pro Panel Copper oraz udostępnia te wielkości zadane w formie list materiałowych i rysunków montażowych 2D. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach internetowych Rittal (www.rittal.com/de-de/content/de/registrierung/power_engineering_1/Power_Engineering.jsp).

Dzięki tym nowościom oferujemy następujące możliwości:

  • Forma i przebieg formowania elementów miedzianych mogą być ustalane indywidualnie i dopasowywane do warunków w szafie sterowniczej.
  • Zmiany długości i kąta oraz przesuwanie miejsc gięcia są możliwe bezpośrednio na elemencie poprzez poruszanie kursora, bez wykonywania zbędnej pracy w oknach dialogowych parametrów. Dzięki temu możliwe jest prawdziwe konstruowanie w otoczeniu montażowym.
  • Dane produkcyjne indywidualnie skonstruowanych elementów miedzianych są udostępniane przez specjalne interfejsy maszyny i przekazywane do przycinarek, giętarek, frezarek, wykrawarek lub wiertarek.
  • Standardowe elementy miedziane, które mają być zakupione w ściśle podanej formie, otrzymują właściwość Konfekcjonowany wstępnie. Dzięki temu można określić, że elementy miedziane nie będą mogły być zmieniane po plasowaniu.

Proces inżynieryjny szafy sterowniczej z zagiętymi elementami miedzianymi można podzielić na następujące kroki robocze:

1. Tworzenie przebiegu formowania (droga, w której przebiega prostokątna forma profilu szyny miedzianej do formowania szyny) w edytorze konturu. Przebieg formowania jest drogą, na której prostokątny kontur podstawowy jest przesuwany, by formować zagiętą szynę miedzianą.

2. Plasowanie "szyny zbiorczej (zagiętej)"; w tym celu wybierany jest artykuł szyny ze zdefiniowaną wysokością i szerokością, przyporządkowany przebieg formowania i określany promień gięcia dla miejsc gięcia. Przykładowe plasowania elementów miedzianych mogą przebiegać następująco:

3. Zmiana długości, kąta oraz miejsc gięcia plasowanej szyny; dopasowanie do konkretnych warunków przestrzennych w szafie sterowniczej; przy czym "Rozłożona długość całkowita" elementu miedzianego jest stale obliczana i aktualizowana.

 

4. Kopiowanie, obracanie, przesuwanie plasowanej szyny to dodatkowe operacja, które można wykonać z elementami miedzianymi.

5. Plasowanie kolejnych szyn, przy tym generowane są tzw. wiązki miedzi.

 

6. Zestawienie elementów miedzianych (lista montażowa). Jest to zestawienie elementów składowych wiązki miedzi czyli grupy elementów miedzianych.

7. Rozłożenie zagiętych szyn, przy czym uwzględniane są promienie gięcia, wydłużenia i odkształcenia materiału.

8. Przekazywanie rozłożenia do maszyn produkcyjnych co umożliwia zautomatyzowane wytwarzanie giętych elementów miedzianych. Możliwe jest utworzenie dwóch formatów pliku: DXF i XML.

 

Przedstawiony powyżej zestaw funkcji umożliwiających opracowanie struktury szyn zasilających w szafie sterowniczej daje użytkownikowi narzędzie do perfekcyjnego przygotowania trójwymiarowego modelu. Dzięki tym możliwościom skraca się czas przygotowania prototypu i minimalizuje ilość błędów w projekcie. Nie bez znaczenia jest też ilość zużytego materiału. Im dokładniejszy jest model tym mniejsze zużycie materiału podczas wytwarzania.